Podlaha v kuchyni, ať už ji tvoří dlažba, kámen, linoleum, dřevo, korek ap., by měla něco vydržet. Výběr materiálu podlahy není radno podcenit. Zdroj: Plus One, Shutterstock

Vybíráme podlahu do kuchyně

V minulých článcích jsme si rozebrali, jaké existují tvary kuchyní a provedli jsme Vás typy kuchyňských ostrůvků a barů. A v kuchyňské sérii budeme pokračovat i nadále. Tentokrát nás čeká vlastně samotný základ kuchyně – podlaha. Jaké varianty jsou na trhu dostupné a jak se od sebe liší jednotlivé materiály?

Nestárnoucí vinyl

Vinylové podlahy patří obecně k velmi populárním. Velké oblibě se těší také v kuchyních. A není se čemu divit, tyto podlahy jsou odolné vůči vodě, poškrábání a spousta z nich je dokonce vodotěsných, což se v kuchyni neztratí. Mezi klady můžeme zařadit i příznivou cenu a velké variace barevných provedení. Ale pokud jste zastánci ochrany přírody, tento materiál váš příliš nepotěší, nejedná se o ekologickou volbu.

V případě, že si do kuchyně pořídíte krytinu z vinylu, jistě oceníte také její příjemný teplý povrch. Zdroj: ERainbow, Shutterstock

Laminát pouze kvalitní

Další možností je laminátová podlaha, která dnes nabízí nespočet různých dekorů. V tomto případě ale nehleďte pouze na cenu. Levný laminát totiž není odolný vůči nárazu ani vlhkosti. Taková podlaha by pak byla spíše přítěží. Pokud doma rádi chodíte bosí, nechte si do laminátové nebo vinylové krytiny zabudovat topení.

Krása kamene

Podlaha z přírodního (mramor, žula) či tvrzeného kamene dodá místnosti trendy přírodní design. Oba typy se perfektně udržují a jsou odolné vůči mechanickému poškození. Vašemu domu či bytu navíc dodají prodejní hodnotu. Vzhledem k vysoké exkluzivitě materiálu jsou nevýhody více než jasné. Podlahy z kamene jsou finančně náročné. A pozor, na trhu se dají sehnat i levné dlaždice z nekvalitního kamene, který je náchylný k polámání.

Tvrzený kámen je tvořen z přírodních materiálů, především z křemene. Zdroj: Elegant Bay, Shutterstock

Odolná keramika

Z dlažeb ještě uveďme keramiku. I ta je do kuchyně vhodným řešením. Je odolná, snadno se udržuje a cenově dostupná. Podobně jako u ostatních materiálů lze dnes sehnat keramické dlažby v nejrůznějších provedeních.

Příjemný korek

V posledních několika letech jsou „in“ přírodní podlahy, a tak je kromě kamene používán i korek. Na korkových podlahách se příjemně stojí a také jsou poměrně snadné na údržbu. Korek je voděodolný, protiskluzový a hlavně měkký, takže pokud upustíte nádobí na zem, nemusíte se bát, že se rozbije a střepy se rozletí po celé kuchyni.

Korková krytina je skvělým řešením pro rodiny s dětmi. Zdroj: Joe Ferrel, Shutterstock

Nestárnoucí dřevo

A pokud hledáte zvláště odolnou podlahu, doporučujeme dřevo, ideálně buk s kvalitní povrchovou úpravou. Bez ní by se mohlo dřevo při kontaktu s vodou poničit. Krytiny z tvrdého dřeva jsou elegantní a zvýší hodnotu domu.

Dřevěné podlahy patří k nestárnoucí klasice a jsou ideální do otevřených prostor, kdy kuchyně přechází do obývacího pokoje. Zdroj: Cinematographer, Shutterstock

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock