Dřevěné dubové parkety kazetového typu a atypického rozměru jsou vzorované vídeňským křížem. Fotografie redakci poskytla společnost Uzin Utz Česká republika.

Jak probíhala rekonstrukce podlahy Španělského sálu na Pražském hradě?

Pražský hrad, který je bezpochyby dominantou a nejnavštěvovanější historickou památkou Prahy, byl stejně jako mnoho dalších turistických cílů v loňském roce negativně ovlivněn útlumem turismu a ztrátou tuzemských i zahraničních návštěvníků. Ruch v jeho útrobách přesto neustal. Zkušení parketáři zde totiž pracovali na náročné rekonstrukci podlahy ve Španělském sále. Nedávno se s námi podělili o získané zkušenosti.

Španělský sál Pražského hradu, jeden z největších reprezentačních sálů v České republice, je místem nejvýznamnějšího společenského, kulturního a politického dění v historii naší republiky. Vybudován byl na přelomu 16. a 17. století za vlády císaře Rudolfa II., který byl znám jako náruživý sběratel umění, a sloužil právě pro jeho sbírku soch. Později se zde konaly slavnostní akce dvora a politické elity. A jak tento sál přišel ke svému jménu? Pojmenován byl podle ušlechtilého plemene španělských koní, jež byli ustájeni v konírně právě pod tímto prostorem.

Demontáž původních parket

Nyní se však věnujme nejaktuálnější současnosti, která se výrazným řemeslným „písmem” zapsala do více než 400leté historie tohoto sálu. Řeč je o kompletní rekonstrukci dřevěné parketové podlahy na ploše přesahující 1200 metrů čtverečních v hodnotě několika desítek milionů korun. Nejprve proběhla demontáž stávajících parket a odstranilo se přibližně 150 tun podkladového materiálu, kontaminovaného zdraví škodlivými azbestovými vlákny. Následně byl částečně demontován prkenný záklop a instalována nová elektroinstalace. Na nový prkenný záklop byly namontovány podkladové OSB desky, na které byly následně pomocí elastického lepidla připevněny dřevěné kazety.

V loňském roce byl i Pražský hrad negativně ovlivněn útlumem turismu. Ruch v jeho útrobách přesto neustal. Parta zkušených parketářů zde totiž pracovala na náročné rekonstrukci podlahy ve Španělském sále. Fotografie redakci poskytla společnost Uzin Utz Česká republika.

Nová dubová podlaha

Dřevěné dubové parkety kazetového typu a atypického rozměru 28 × 568 × 568 milimetrů, vzorované vídeňským křížem, vyrobila ve svých dílnách zkušená česká realizační parketářská firma, a to přesně v souladu s požadavkem na zachování historické věrnosti původních kazet. Kazety se skládají z dubové nášlapné vrstvy tloušťky 6 milimetrů, nosného jádra z vodovzdorné březové překližky a spodní stabilizační vrstvy. Konstrukce parket umožnila provést pokládku na ploše 1160 metrů čtverečních bez dilatace.

Nástrojové vybavení

Po pokládce dřevěné podlahy, která proběhla nejen v hlavním sále, ale i v přilehlých prostorách a galerii, přikročili montážníci k její povrchové úpravě. Pro hrubé a jemné broušení a broušení okrajových ploch byly použity osvědčené pásové a tříkotoučové parketové brusky. Po dokonalém zbroušení, vysátí podlahy a nanesení vrstvy základního jednosložkového laku na vodní bázi s velmi dobrou plnicí schopností rozmíchalo kvarteto zkušených parketářů dvousložkový polomatný odolný lak. Tento vrchní lak nanesený válečkem ve dvou vrstvách propůjčil nové dřevěné podlaze příjemně teplý vzhled. V obou případech šlo o vysoce kvalitní podlahovou techniku německého výrobce z Ulmu.

Po odstranění původních parket a podkladového materiálu byla namontována nová elektroinstalace a opraven prkenný záklop. Fotografie redakci poskytla společnost Uzin Utz Česká republika.

Závěrečné osazení soklových lišt bylo vzhledem k velké členitosti obvodových stěn a jejich nerovnosti skutečnou výzvou k řemeslné přesnosti a důkladnosti. Dřevěné kazety, stejně jako soklové lišty byly vyrobeny přesně podle originálního vzoru. Současně probíhaly i restaurátorské práce v prezidentském salonku a v dalších přilehlých prostorách. Celkové náklady všech prací spojených s rekonstrukcí tohoto křídla Pražského hradu se vyšplhaly asi na 35 milionů korun.

Údržba

Pracovníci realizační firmy odvedli naprosto perfektní, profesionální výkon hodný obdivu. Protože si byli dobře vědomi toho, že předáním hotového díla investorovi jejich zodpovědnost za dlouholetou životnost podlahy nekončí, doporučili i optimální způsob jejího ošetřování a čištění, ideálně za použití výkonného čisticího stroje určeného pro povrchové intenzivní čištění lakovaných dřevěných podlah.

Společnost Uzin Utz AG: know-how pro podlahy

Předmětem činnosti akciové společnosti Uzin Utz AG je podlahová technika od A do Z. Díky expanzi a akvizici nových značek a produktů dnes společnost nabízí kompletní sortiment a partnerské systémy v oblasti podlahové kompetence. Spojení značek UZIN, WOLFF, PALLMANN, Arturo, codex a RZ nabízí široký sortiment výrobků, systémů a služeb pro novou pokládku, renovaci a údržbu podlahových krytin všeho druhu, dřevěných parket, keramické dlažby a podlah z přírodního kamene. Již přes 100 let je společnost spolehlivým a systémovým partnerem řemeslníků, plánovačů, architektů a stavebníků v podobě profesionálního poradenství.

Fotogalerie

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Fotografie redakci poskytla společnost Uzin Utz Česká republika ve spolupráci s firmou Empiri Wood Design.