Dřevěná podlaha byla položena ve vzoru "na rybinu"

Rekordních 14 000 metrů čtverečních dřevěné dlažby v největším německém vědeckém centru

Nedávno, po přesně čtyřech letech plánování, projektování a vlastní výstavby zahájilo, svoji činnost v současnosti největší německé vědecké centrum Experimenta v Heilbronnu. Futuristická novostavba z dílny berlínské architektonické kanceláře Sauerbruch Hutton je spektakulární platformou pro vědu i zážitky. Výrazná prostorová spirála, která se se svými pěti podlažími vypíná od přízemního prostranství až po střechu, nabízí návštěvníkům velký prostor pro výzkum a objevování.

Stranou zájmu návštěvníků nezůstane určitě ani robustní a reprezentativní podlaha z dubové dřevěné dlažby, kterou s dokonalou precizností položili ve vzoru na rybinu specialisté firmy RM Bodenbeläge z Möglingenu. Společně se sousední novostavbou školicího kampusu nadace Dietera Schwarze tvoří plocha této dlažby 14.000 m2, a její realizace proběhla během pouhého jednoho roku. Ve spolupráci s vedením stavby, výrobcem parket a odbornými poradci z řad pracovníků UZIN se kladečskému týmu podařilo s bravurou překonat veškeré nástrahy, včetně těch logistických, a provést pokládku v super kvalitě.

Novostavba vědeckého centra Experimenta se nachází v německém Heilbronnu

Záměrem bylo položit jednotlivé dřevěné kostky na rybinový vzor – což představovalo (skoro neuvěřitelné) tři miliony kostek z dubového dřeva o rozměru 90 x 40 mm. Vedle požadavku na přesné zpracování kostek zde vznikla i potřeba logistického zabezpečení jejich dodávek na stavbu. Kostky musely na tak velké ploše do sebe přesně pasovat, mít stejnou kvalitu a být na stavbu dodávány v přesném časovém harmonogramu. Ve výsledku to znamenalo, že jich výrobce, firma Oldenburger Parkettwerke, Wiefelstede, dodával na místo určení každý měsíc ca 1.000 m2. Šlo přitom o čerstvě vyrobené kusy.

Zápas s vlhkostí

S pokládkou dřevěné dlažby se začalo v prosinci 2017, v polovině zimy. V tom důsledku bylo potřeba se nejdříve vypořádat s očekávanými změnami počasí a s tím souvisejícími problémy se vzdušnou vlhkostí. Dřevo je na ni totiž mimořádně rozměrově citlivé. Optimálního výsledku bylo možno dosáhnout pouze za předpokladu udržení stálého vnitřního klimatu v prostorech pokládky. Po celé zimní období byly proto použity zvhlčovače vzduchu a vlhkost v interiéru udržována striktně mezi 40 a 60 %. Stejné limity byly dodržovány i v létě, kdy však musely být (z důvodu přirozené vlhkosti cca 70 – 80 %) použity naopak odvlhčovače.

Nezanedbatelnou roli hrála i neobvyklá poloha vědeckého centra - na ostrově (Kraneninsel) uprostřed řeky Neckar. Kromě dopravy na stavbu bylo zapotřebí zajistit i skladování a zpracování dřeva v blízkosti říčního toku. Během celého průběhu stavby pak bylo nutné dbát na to, aby dopravované palety s kostkami nebyly vlhké. Proto byla vlhkost dřeva průběžně kontrolována – elektronicky a laboratorně.

Přírodní oleje a vosky použité na povrchovou úpravu podlahy zvýrazňují barvu a strukturu dřeva a zároveň snižují skluznost podlahy

Technologie lepení

Zdvojená podlaha tvořená potěrem byla přebroušena, odsáta a napenetrována rychleschnoucí 1K PUR penetrací UZIN PE 414 BiTurbo. Následně přilepili pracovníci realizační firmy RM Bodenbeläge GmbH celoplošně elastickou izolační podložku UZIN RR 188 v tloušťce 2 mm. Ta tvoří dělicí vrstvu, která jednak srovnává případné drobné nerovnosti v ploše, jednak odbourává příčné pnutí. Pro lepení bylo zvoleno bezrozpouštědlové a bezvodé 2K PUR parketové lepidlo UZIN MK 92 S. Jeho pastovitá konzistence nezpůsobuje bobtnání dřeva a umožňuje použít lepidlo na materiál citlivý na vlhkost. Vyznačuje se velmi dobrou stabilitou hřebínku a velmi rychle váže. Splňuje tak nejlepší předpoklad pro bezpečné a plynulé provádění pokládky.

Stavba z dílny berlínské architektonické kanceláře Sauerbruch Hutton je spektakulární platformou pro vědu i zážitky

Povrchová úprava

Po finálním jemném přebroušení dřevěné dlažby následovala její povrchová úprava kombinací parketového oleje s přírodním voskem Pallmann MAGIC OIL 2K ORIGINAL. Tento bezrozpouštědlový dvousložkový parketový olej díky své mimořádné odolnosti vůči mechanickému i chemickému namáhání poskytl podlaze ideální ochranu. Navíc díky složení z přírodních olejů a vosků nádherně zvýrazňuje barvu a strukturu dřeva, zároveň snižuje skluznost podlahy na hodnotu R10 v souladu s normou DIN 51130.

Řešení na míru a flexibilita

Aby byla podlaha ve vědeckém centru schopna zajišťovat plnou funkčnost tří set měnitelných exponátů, musela vedle vysokých optických nároků splňovat také požadavky na vysokou flexibilitu. V podlaze je zabudováno například 500 konstrukčních otvorů s průměrem 17 cm pro prodlužovací kabely. Další specialitou je přibližně 300 revizních poklopů, které přesně pasují do vzoru na rybinu. Hmotnost těchto vík dosahuje téměř šedesáti kilogramů a pro jejich vyzdvižení byl vyvinut speciální úchytový závit. Ve vzoru na rybinu jsou provedeny také široké schodištní stupně. Tyto byly zhotoveny ve výrobní dílně a na místě jen finálně smontovány. Navíc architekti požadovali provedení pokládky bez obvodových soklových lišt. Proto museli parketáři vyrobit na 5.000 bm korkových pásků určených k napojení podlahy na všechny stavební prvky, které jsou většinou zhotoveny z hliníku. V průběhu prací bylo část parket potřeba opakovaně snímat a opětovně pokládat – v závislosti na postupu stavebních prací a po dohodě s ostatními řemesly.

Pozoruhodná podlaha z dřevěné dlažby ve vzoru na rybinu je výsledkem odborného know-how a umu. Její koncept pochází z dílny ateliéru Sauerbruch Hutton. I v nové výškové budově školicího kampusu vyzařuje dřevěná podlaha teplo a zpříjemňuje prostředí pro výuku i pracovní činnost. „Všichni účastníci této stavby splnili své úkoly na jedničku“ zhodnotil realizaci Daniel Kaczmarek ze společnosti Uzin. „Výsledek je v každém ohledu vynikající. Výkon, který předvedl tým RM Bodenbeläge GmbH, Möglingen, je hodný mistrů svého řemesla,“ přidal své hodnocení Markus Krieg, technický expert na dřevěné podlahy společnosti UZIN, který po celou dobu pokládky podlahy stavbu dozoroval.

Pro lepení bylo zvoleno bezrozpouštědlové a bezvodé 2K PUR parketové lepidlo UZIN MK 92 S
  • Objekt: Experimenta – Science Center a školící kampus, Heilbronn, Spolková republika Německo
  • Plocha podlahy: 14.000 m2
  • Architekt: Experimenta-Science Center: Sauerbruch Hutton, Berlin
  • Architekt výškové budovy školicího centra: Auer Weber, Stuttgart
  • Dodavatel podlahářských prací: RM Bodenbeläge GmbH, Möglingen
  • Výrobce dřevěných kostek: OPW, Oldenburger Parkettwerk, Wiefelstede
  • Uzin-odborné poradenství a technický dozor: Markus Krieg a Daniel Kaczmarek, Uzin Utz AG, Ulm, Pallmann – technické poradenství: Holger Pimpel, Pallmann, Würzburg
  • Podlaha: dřevěná dlažba, dub, rybinový vzor
  • Stavební podlahová chemie: penetrace Uzin PE 414 BiTurbo, parketové lepidlo Uzin MK 92 S, kladečská a izolační podložka Uzin RR 188 v tloušťce 2 mm
  • Povrchová úprava: parketový olej Pallmann Magic Oil 2K Original

www.uzin.cz

Fotogalerie

Související články

Autor: kolektiv autorů 1)
Foto: archiv firmy Uzin

1) čerpáno z Presseinformation Uzin Utz AG