Zdroj: Photographee.eu

Jak vybrat nábytek na zahradu či balkon

Jaro už je tady a s ním přicházejí i slunečné pohodové dny na zahradě, terase nebo balkoně. Pokud patříte mezi ty šťastlivce a vlastníte alespoň jednu z těchto variant, máte vyhráno! K relaxaci na zahradě nebo terase přitom patří kvalitní nábytek. Jak se ale zorientovat v široké nabídce materiálů i provedení?

Nábytek do každé zahrady

Zahradní nábytek musí být vysoce odolný a kvalitní, a to hlavně v případě, že nebude schovaný pod střechou. Prvním krokem při výběru nábytku je precizní změření prostoru, kam plánujete sezení umístit. Dále je důležité promyslet, pro kolik lidí bude nábytek určen. Méně prostoru na sezení bude potřebovat tříčlenná rodina a více naopak ti, kteří pořádají každý víkend večírky pro své přátele. Mezi venkovní vybavení patří nejen stoly, židle a lavice, ale také zahradní lehátka, houpačky či populární houpací sítě.

Materiál, který vydrží

Mezi nejoblíbenější nábytkový materiál patří dřevo. Vybírat můžete ze smrku, buku, borovice nebo dubu. V kurzu jsou ale i exotické dřeviny jako eukalyptus, který se vyznačuje vysokou odolností. Dřevo vypadá na zahradě velmi přirozeně. Je pocitově teplé a příjemné na dotek. Jeho další výhodou je také elegantní vzhled. Pamatujte ale, dřevěný nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu, aby odolal klimatickým vlivům. Nutné je jeho čištění a ošetření olejem jednou za čas.

Elegancí a moderním vzhledem oplývá také hliník. Hliníkový nábytek má výhodu především v menší náročnosti na údržbu. Křesla, stoly a lehátka z hliníku mají nízkou hmotnost, takže je snadno přenesete z místa na místo. Dlouhou životností se vyznačuje i ocelový nábytek. Snad jedinou nevýhodou oceli je vodivost tepla, takže v zimě studí a v horku naopak značně pálí.

Jsou vám bližší přírodní materiály jako dřevo, nebo spíše oceníte kov či plast? Zdroj: Sergey Novikov

Třetí variantou je nábytek ratanový. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ratanu už odzvonilo, spousta lidí na něj stále nedá dopustit. Umělý ratanový nábytek se vyrábí v mnoha barvách a provedeních. Nábytek z umělého ratanu je vysoce odolný vůči UV záření i proti výkyvům teplot. Náročná není ani jeho údržba, postačí ho čas od času otřít vlhkým hadříkem. Jednou z možností je také nábytek plastový, jenž se masově rozšířil jakožto levný a prakticky bezúdržbový doplněk. Dnes se umělé materiály vylepšují, takže pokud nesáhnete po nejlevnějším kousku, není třeba se plastu obávat. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak na něm bude vidět každý škrábanec.

Dřevo je klasika, která na zahradě či na terase nikdy nezklame. Zdroj: 9wooddy

Balkon jako oáza uprostřed velkoměsta

Pro nábytek na balkon platí v podstatě ta stejná pravidla výběru. Na balkony dnes seženete trendy sedací sestavy různých materiálů i barev. Do menších prostor se hodí skládací sestavy. Naopak disponujete-li velkým prostorem, můžete si kromě židlí a stolu pořídit i křesílka do rohu nebo trendy závěsnou houpačku. Kromě jmenovaných materiálů se na balkon více než kam jinam hodí posezení vyrobené z dřevěných palet.  S trochou kreativity a šikovnosti z nich lze vytvořit opravdu trendy zákoutí.

Z obyčejného panelákového balkónu si během víkendu můžete vytvořit oázu klidu. Zdroj: Zdroj: xujun

A nelze zapomenout na dekorace, které dokážou divy. Balkónovému nábytku dodají osobitý styl textilie – vyhrát si lze s přehozy, dekami i polštáři. Na podlahu můžete umístit například stylový kobereček nebo imitaci trávníku. Balkon lze snadno oživit i květináči s bylinkami. Posledním prvkem, jenž útulnost balkonu jen podtrhne, je vhodně vybrané osvětlení.

Zdroj: Sophie McAulay
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock