Jak vybrat venkovní koberec?

S blížícím se jarem se naše pozornost obrací k zabydlování teras a balkónů. Koberce již neslouží pouze k doladění interiéru, ale svou velkou úlohu hrají i v exteriéru. Pokud rádi chodíte naboso, ale obtěžuje vás povrchová teplota dlážděné podlahy, je venkovní koberec tou správnou volbou.

Na koberce v exteriéru působí kromě vlhka a deště také sluneční paprsky, a musí být proto vyrobeny z materiálů, které těmto náročným podmínkám odolají. Navíc zde oproti interiéru hrozí také větší znečištění, popálení či protržení. Koberec tedy vybírejte s ohledem na místo, kam chcete koberec umístit, ať už je to nekrytá terasa, zastřešený balkon nebo prostor u bazénu.

Přírodní materiál

Pokud jste příznivci přírodních materiálů, můžete volit z koberců vyrobených ze sisalu, bambusu či kokosových vláken. Jsou odolné proti vlhku a dešti a můžete je s klidem využít na balkóny či zastřešené terasy. Na zimu je však vhodnější je srolovat a uskladnit.

Polypropylen

Koberce ze stoprocentního polypropylenu, tedy z umělé příze, nabízejí velké množství vzorů a barev. Polypropylen bývá někdy označován také jako umělý sisal. Takový koberec vydrží přímý déšť, ale i silné sluneční paprsky, je barevně stálý a nenasákne vodu. Zpracování těchto koberců je tak kvalitní, že je často možné použít je z obou stran.

Umělá tráva

Velké popularitě se v poslední době těší i umělé trávy. Jsou vyrobeny z vláken příjemných na dotek a jejich údržba je velmi jednoduchá. Hodí se zejména k bazénům ale také na nezastřešené terasy. Pořídit se dají jak v klasické zelené barvě, ale také v mnoha dalších odstínech.

Podle výšky vlasu se rozdělují na několik druhů:

  • Nízký vlas – tento tip je ideální pro terasy, balkony nebo verandy, je v podstatě bezúdržbový a velmi příjemný na dotek.
  • Vyšší vlas – je vhodný na střešní terasy a balkony. Je velmi snadný na údržbu a připomíná opravdovou trávu.
  • Umělá tráva k bazénu – jedná se o koberec s nejnižším vlasem a hustým vláknem. Jeho výhodou je, že nezadržuje vodu a zabraňuje zanášení nečistot do bazénu.

Kusový koberec nebo metráž?

Stejně jako interiérové koberce jsou i ty exteriérové dostupné jak v kusovém provedení, tak jako metrážové. Záleží tedy, do jakého prostoru koberec pokládáte, zda dáte přednost kusovému koberci, určenému například pouze k posezení na terase, nebo jestli zvolíte metráž na celou plochu střešní terasy. Metrážové koberce jsou nejčastěji k dostání v šíři role 2 až 4 metry.

Údržba venkovních koberců

Díky použitým materiálům máte zaručenou dlouhou životnost koberce. Jejich údržba je velmi snadná. „V případě skvrn od pití či jídla platí jednoduché pravidlo, nenechejte tyto skvrny zaschnout, ale ihned je odstraňte, pomocí mýdlové vody a vysušte. Zaschlé skvrny se z koberce hůře čistí. Podobně jako u interiérových koberců se vyhněte agresivním či bělicím čisticím prostředkům, které by mohly na koberci vytvořit fleky, či zničit jeho barvu,“ radí designérka Pavla Tvrdíková. Před zimou je ideální koberce vyčistit, stočit do role a umístit třeba v kůlně či na půdě, kde není velká vzdušná vlhkost.

Online tipy

Nevíte si rady s výběrem? Na stránkách Můj koberec se můžete zdarma poradit s interiérovou designérku Pavlu Tvrdíkovou, která se zabývá návrhy i proměnami bydlení. Obdivuje přírodní materiály, originální nápady, neotřelé kombinace a individualitu každého interiéru. Zachraňuje starý i odepsaný nábytek a dává mu novou podobu a funkci. A na závěr malý tip návrhářky: „Nebojte se kombinovat a vrstvit koberce, vytvoříte tak na terase či balkónu velmi útulnou atmosféru.

Autor: Hana Doležalová
Foto: archiv autorky