Lodžie je možné zřídit dodatečně i na domě, kde se dřív nenacházely
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Když chybí lodžie, ale nechybí přání...

Bydlení v bytovém domě bez lodžií může být komfortní, přesto se byt s lodžií umísťuje v žebříčku popularity na vyšších příčkách. Vyjít jen tak ven na čerstvý vzduch, pokochat se výhledem na panoramata, zalít květiny nebo si číst v křesle pod slunečními paprsky je k nezaplacení. Výstavba bytových domů, zejména v letech minulých, však mnohdy proběhla bez lodžií.

Co je v první řadě důležité říci? To, že absence lodžií v bytovém domě nemusí být definitivním stavem. Díky technologickému pokroku je možné zřídit je (doinstalovat) i dodatečně. Konstrukce sestávající ze stěnových panelů, vodorovného podlahového dílce a zábradlí se totiž k původně rovné fasádě budovy montuje poměrně snadno. Dům ve výsledku lépe vypadá, ale hlavně obytná plocha je větší, stejně jako komfort a pohoda bydlení. Realizací se samozřejmě zvýší i hodnota bytu.

Konstrukční varianty

Lodžie může být z hlediska její konstrukce zapuštěná, polozapuštěná nebo předsazená. Zapuštěná a polozapuštěná jsou ale ze dvou důvodů nevýhodné – „ukrajují” z vnitřní plochy bytu a zhoršují jeho prosvětlení. U předsazené lodžie je tomu naopak. Užitnou plochu bytu nezmenšuje, neubírá na světle a k tomu nabízí lepší výhled. Je zkrátka komfortnější, a proto je také instalována nejčastěji.

Založení

Nosné betonové konzoly, na které se lodžie připevňují, se zakládají buď na vlastní samostatný základ do země, nebo jsou opřeny o již existující základ budovy, případně je nová konstrukce nad zemí zavěšována na budovu. Založení nad zemí je výhodné proto, že není nutné zajistit překlad inženýrských sítí (vodovodu, kanalizace, plynu a dalších) a někdy ani odkupovat pozemek okolo domu v případech, kdy má jiného majitele, než je SVJ nebo bytové družstvo.

Dobré jméno realizační firmy

Neratovická společnost KASTEN si během pětadvaceti let dobré práce získala na stavebním trhu skutečné renomé. V oblasti rekonstrukcí a modernizací budov patří k těm nejlepším. Zakládá si na profesionalitě, na odvedené práci v té nejvyšší kvalitě a na pečlivém provedení všech detailů. Proto je o ni zájem. Klienti, jimž před lety dům revitalizovala a zateplovala, se na ni dnes obracejí s přáním, aby jim instalovala předsazené lodžie. A to je zřejmě ta nejlepší reference.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: archiv Kasten