Foto: ALEXANDER V EVSTAFYEV

Komentář: Dokončování bytových projektů se zpomaluje

Stavební produkce podle Českého statistického úřadu v září meziročně vzrostla o 2,2 %, ve třetím čtvrtletí však už jen o 1,3 %. Jak se navíc ve zprávě uvádí, srovnává se již s poměrně nízkou základnou roku 2020. Ve velké míře se začíná projevovat nedostatek stavebních kapacit a růst cen materiálů, což může do budoucna značně ovlivnit celý stavební sektor.

Počet výstaveb bytů vzrostl v září 2021 meziročně o 57,3 % a ve 3. čtvrtletí letošního roku o 42,1 %, ale jak již bylo řečeno jedná se o srovnání se slabším rokem 2020. S postupným zdražováním a nedostatkem materiálů byl vyvíjen tlak na to, aby se projekty začaly stavět, dokud byly ještě materiály k dispozici za přijatelné ceny. Firmy si dělaly zásoby, platily často zálohy, aby si pojistili nákupní cenu. Dokončení těchto bytů se ale bude oddalovat. Ze zprávy ČSU také vyplývá, že počet dokončených rodinných domů již pátým měsícem v řadě klesá.

V loňském roce bylo zahájeno méně bytových výstaveb, důvodem byla jak pandemie, tak i nedostatek přeshraničních zaměstnanců, kteří se často vraceli do svých domovských zemí. Nedostatek materiálů a jejich zdražování, ale i problémy s pracovní silou se odráží v růstu počtu rozpracovaných zakázek, které čekají na dokončení. K tomu se ještě přidává současná vlna pandemie a s tím související vysoká nemocnost, jež může ovlivnit výrobní kapacity.

Dalším negativní faktorem, který zcela jistě ovlivní celý sektor stavebnictví, je nedávný protiinflační krok ČNB, která svým razantním zvýšení úrokové sazby učinila hypotéky nedostupné pro další skupinu lidí.

Mění se ale i nákupní chování konečných zákazníků. Inflace, růst úrokové míry, a hlavně růst cen energií výrazně brzdí nákupní horečku, které jsme byli svědky po otevření obchodů na jaře letošního roku. Lidé více šetří a stavební řetězce hlásí pokles poptávky.

Předpokládá se, že příští rok přijde ochlazení ekonomiky. Spotřebitelská poptávka, která byla různými vládními balíčky a přesunem zákazníků z kamenných obchodů do online sféry udržována na vysoké úrovni, zřejmě poklesne. Lidé již neočekávají další výraznou pomoc od státu a doznávají, že si musí pomoci sami. Reálné bohatství lidí se díky vysoké inflaci snižuje.

V současné době je naše výroba na maximu, což ale potrvá zhruba do konce prvního čtvrtletí 2022. Na příští rok nevidíme příliš pozitivních signálů, že nás nějaké forma ochlazení ekonomiky mine. V následujícím roce proto očekáváme tvrdý boj o zákazníka, poptávka po jakémkoli zboží bude ovlivněna cenami nezbytných služeb a produktů, tedy energií a potravin.

Teoreticky by určité zpomalení ekonomiky mohlo alespoň pomoci trhu práce. Myslím si, že už žádné masivní vládní podpůrné programy nemůžeme očekávat, a proto řada firem bude muset propouštět, a upraví se proto vysoké nároky na růst mezd a trh práce se pročistí.

Autor: Martin Dozrál 1)
Foto: Shutterstock

1) Solodoor, a.s.