Komín jako ozdoba střechy

Kvalitně provedenou a vhodně vybranou střechu můžeme nazvat skutečnou korunou domu. S trochou nadsázky lze říci, že šperkem na této koruně se může stát komín. Aby tomu tak skutečně bylo, o to se již několik let snaží společnost CIKO, dodavatel a výrobce cihelných komínových systémů.

A že se firmě daří, o tom svědčí fakt, že komíny CIKO® jsou rok od roku stále žádanější a to nejen pro své ojedinělé řešení, ale také pro stále se rozšiřující a zdokonalující sortiment komponentů a technických řešení. Společnost, která se zabývá pouze komínovými systémy nabízí vše, co k nim patří, od poradenství a projektů, až po výstavbu a servis. Samozřejmostí je třicetiletá záruka na materiál.

Jednoduchý komínový systém

Stále více stavebníků si uvědomuje, že komín je důležitou součástí objektu a podcenění jeho funkce se nevyplácí. Požadují proto nejen bezpečný, kvalitní a vyzkoušený, ale také jednoduchý systém se zárukou dlouholetého správného fungování. A právě takové jsou komínové systémy CIKO®, určené pro všechny druhy paliv – pevné, kapalné, plynné a všechny druhy spotřebičů.

Základem komínového systému je vnitřní vložka (šamotová popřípadě plastová), tepelná izolace a keramická tvarovka obvodového pláště. Speciální konstrukce tvarovek a systém celoplošného odvětrání komínového tělesa zajišťuje optimální funkci komínu.

Variabilita systému umožňuje postavit libovolný počet průduchů, při libovolné kombinaci průměrů a typů vnitřních vložek. Konstrukce systému a váha jednotlivých prvků umožňuje jednoduchou a úspornou montáž.

Realizace hlavy KOMFORT s komínovým kloboukem

Nadstřešní části

Komín může skutečně dotvářet (nebo pokazit) konečný vzhled objektu. Proto se vyplatí věnovat nadstřešní části pozornost nejen z technického, ale také estetického hlediska. Komínové systémy CIKO umožňují výběr ze čtyř variant řešení nadstřešní části, tzv. komínových hlav, jež mají srovnatelné technické parametry a umožňují větrání komínového tělesa i dilataci komínového průduchu.Prstenec KOMFORT

Komínová hlava KOMFORT

V nadstřešní části jsou tvarovky obvodového pláště nahrazeny pohledovými prstenci KOMFORT. Ty jsou vyrobeny ze speciální odolné celoprobarvené hmoty na bázi umělého kamene, imitující lícové zdivo a odolné vůči povětrnostním vlivům, které není nutné jakkoliv dále upravovat.

Realizace návleku IMIT doplněné stříškou Napoleon

Komínová hlava s návlekem

U této varianty ukončení komínů CIKO je po vyzdění komínového tělesa přes nadstřešní část nasazen a zafixován komínový návlek, který chrání plášť komínového tělesa před povětrnostními vlivy. Návleky se nasazují až přes oplechování komínu, aby bylo zamezeno zatékání do objektu. Návleky imitují buď lícové zdivo nebo omítku.

Návlek IMIT

Komínová hlava základní

Komínové těleso je vyzděno tvarovkami obvodového pláště do požadované výšky a ukončeno základní krycí deskou. Tato nadstřešní část je připravena pro omítnutí nebo obklad.

Realizace návleku ŠTUKO s ukončením komínovým límcem

Komínová hlava pro obezdění

Tento typ komínové hlavy se skládá z krakorcové desky umístěné pod konstrukcí střechy a krycí desky. Je navržen tak, aby bylo možné zvolit jakýkoliv druh cihel podle přání investora.

Při montáži dvouprůduchového komínu je z důvodu snadnější manipulace krakorcová deska složena ze dvou částí.

Návlek ŠTUKO

Ukončení komínového tělesa

Ukončení komínu se provádí krycí deskou a některým z ukončovacích prvků, jako třeba „límec nebo klobouk" a nad komínový límec je možné osadit stříšku „Napoleon", která zabraňuje zatékání do komínového tělesa.Rekonstrukce nadstřešní části starého komínu systémem CIKO

Rekonstrukce nadstřešních částí

A co se starým komínem? Pokud je nadstřešní část komína v havarijním stavu, nabízí společnost CIKO, jako jediná snadnou rekonstrukci pomocí zakládacího dílu kouřovodu. Po ubourání poškozené nadstřešní části pod střešní rovinu je nutné stávající spodní část nejprve vyvložkovat nerezovými komínovými vložkami. Dále se osadí zakládací díl kouřovodu. Na jeho nerezovou „redukci” se napojí od spodu nerezové vložky a shora se do ní vsune první šamotová vložka dle daného průměru. Dále se již pokračuje v „klasické” montáži systému CIKO s libovolnou nadstřešní částí.

1 Zpracováno z informací Ing. Jiřího Janouška a tiskových podkladů firmy
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy