Správný komín - záruka jistoty a pohodlí i v pasivních domech

Nízkoenergetický, nebo energeticky pasivní dům vznikl na základě snahy co nejlépe hospodařit s energiemi. Proto to, co je často chápáno jako protimluv, totiž komín v nízkoenergetickém nebo energeticky pasivním domě, je ve skutečnosti velmi dobrým, ne-li nutným řešením. S touto myšlenkou představila firma Schiedel na Veletrhu úspor energie (7. 3. až 9. 3. 2003, Wels, Rakousko) univerzální komínové systémy UNI*** i rakouskou variantu univerzálního komínu pod názvem Absolut včetně různých víceprůduchových KOMBInací. Vedle řady dalších výrobků a prvků pro odvádění spalin představila také systém řízeného domovního větrání.

Expozice firmy Schiedel patřila na veletrhu k jedné z nejlákavějších. Vedle vystavovaných výrobků, jejichž technická úroveň korespondovala s pověstí firmy jako předního nebo dokonce vedoucího výrobce v oblasti komínových systémů, výrobků a prvků v rámci Rakouska a Evropy, nechyběl ani symbolický čáp na komíně a přírodní či lesní motivy, do nichž byly exponáty vkusně aranžovány.

KOMBI - Systém v souladu s trendy

Systém vznikl jako kombinační inovace systému UNI*** a AVANT variantně vybavená i multifunkčním průduchem. V zásadě i zde jde o kombinaci multifunkčních průduchů, kde v části UNI ** je použita keramická komínová vložka nové generace se stejným názvem UNI***, vyznačující se kromě vynikající odolnosti vůči kondenzátu a mokrému prostředí i mimořádnou odolností vůči teplotním změnám. V části Avant, je pak namísto UNI*** použita progresivní tenkostěnná a velmi dobře slinutá keramická vložka s minimální nasákavostí. Její další přednosti jsou kromě vysoké chemické odolnosti a odolnosti vůči korozi, neprodyšnosti vůči prostupu par, těsnosti pro kapalnou vodu a vysoké životnosti i hrdlové spoje, které zaručují i pro kondenzační spotřebiče s přetlakovým odvodem spalin spolehlivou těsnost. Vložka je na vnitřní straně hladká, na vnější profilovaná podélným ozubením, čímž se u Avantu posiluje efekt »tepelného výměníku« mezi spalinami a vzduchem přiváděným ke spalování. Díky novým vlastnostem vložky odpadá potřeba odvětrávání izolační vrstvy, což je např. uplatněno u rakouského systému ABSOLUT. Jak bylo již v úvodu odstavce uvedeno, kombinace komínových průduchů bývá doplněna i jedním průduchem víceúčelovým - např. pro anténní kabely, rozvod vody apod. Systém KOMBI počítá s používáním různých paliv - např. plynu pro hlavní vytápění a dřeva v kamnech či krbech apod. Počítá také s tím, že se v čase mohou měnit i používaná paliva.

Filosofie Schiedel pokládá komín za nezbytnou výbavu i pro pasivní domy a uvádí k tomu tři důvody:

  • Nezávislost. Jakmile z jakýchkoli důvodů dojde topný olej a přeruší se dodávka plynu nebo elektřiny, i pasivní dům potemní, vychladne a uvnitř vzroste relativní vlhkost. Je-li ale vystavěn komín, lze vždy a rychle i pomocí jednoduchých kamen zatopit.
  • Jistota. Dům je stavěn na generace, nikoliv na pár let a komín je pojistkou do budoucna. Vždy lze použít starý a třeba i nepoužívaný komín, ale jen velmi těžko a zdlouhavě lze dodatečně postavit nový.
  • Pohoda. Nejen tělo, ale i duše potřebuje teplo. Plápolání ohně, praskání dřeva nebo příjemné teplo kachlových kamen! Chcete se právě těchto věcí navždy vzdát? Jistě že ne, ale jestli dnes ještě musíte řešit naléhavější věci, pak s vhodným domovním komínem můžete své sny uskutečnit kdykoliv později.

Systém AERA

Tepelně silně izolované domy musí mít velmi pečlivě a nejlépe automaticky řešen režim a způsob nuceného větrání. Bez větrání by se uvnitř nejen rychle zkazil vzduch, ale rychle by vystoupala vzdušná vlhkost až k mezi kondenzace. Systém AERA je jedinečný a technicky velmi podrobně zpracovaný koncept řízeného větrání od firmy Schiedel, vhodný do jedno i dvougeneračních rodinných novostaveb. Systém by měl být zapracován už ve fázi projektu a během hrubé stavby pak může být snadno a rychle instalován, podobně jako komín, pomocí tvárnic (podobných jako u komínových systémů).

Systém AERA je vyráběn, podobně jako KOMBI, ve variantách s jedním či dvěma průduchy a pro různé tloušťky větracích vložek. Tvárnice pro nejtenčí větrací trubku má půdorys pouhých 28 × 28 cm.

Součástí systému jsou větrací prostupy v obvodové konstrukci domu, ústící do obytných místností, a sací prostupy na tělese větracího systému (sací hlavice jsou orientovány do kuchyně, WC, koupelen atd.). Počty obou typů prostupů se spočítají podle metodiky Schiedel. Těsně pod střechou je umístěna pohonná jednotka, která vytváří ve větracím průduchu systému AERA podtlak. Sací hlavice sají znečištěný vzduch, čímž vzniká mírný podtlak v celé budově. Díky němu se větracími prostupy nasává do obytných místností čerstvý vzduch, který pak postupně putuje k sacím hlavicím. V energeticky úsporné variantě je v přídavném výměníku předehřívána znečištěným teplým vzduchem voda před ohřevem TUV.

Autor:
Foto: Archiv firmy