Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kouzlo stříkaného laku

Exkluzivní designový vzhled, široký výběr frézovaných tvarů i nejrůznějších odstínů v lesku a matu či vysoká odolnost vůči teplu... to vše dovedou přinést vašemu interiéru lakovaná dvířka! Do svého sortimentu je vedle tradičních foliovaných i moderních akrylátových dvířek nově zařadil také největší český výrobce nábytkových dvířek, společnost Trachea, která nám umožnila nahlédnout pod pokličku jejich výroby a podívat se, co stojí za jejich vysoce kvalitním provedením.

Klíč k úspěchu – kvalitní výrobní zázemí i pečlivý proces lakování

Dvířka se stříkaným lakem se řadí k těm nejexkluzivnějším a i jejich cena tak odpovídá jejich kvalitě. Ta je do velké míry závislá nejen na kvalitě použitých technologií a materiálů, ale také na prvotřídním výrobním zázemí a časově i technologicky náročném procesu nanášení jednotlivých vrstev laku a jejich následného broušení. Jak tento pečlivý výrobní proces probíhá? „MDF desku, která tvoří základní konstrukční materiál lakovaných dvířek, je třeba nejprve strojně zbrousit a očistit. Posléze je možné na ni nanést nástřik základového laku,” popisuje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, a pokračuje: „Tato základová vrstva laku, která se po zaschnutí opět strojně zbrousí, je nesmírně důležitá, jelikož dodává finálnímu laku vyšší pevnost a tvrdost.

Poté, co dojde k očištění a odmaštění dvířek se základovou vrstvou laku, probíhá samotný cyklus nanášení jednotlivých vrstev finálního laku. „Mezi laickou veřejností je zakořeněný názor, že čím více vrstev finálního laku je na dvířka naneseno, tím lepší je výsledek. Toto však není zdaleka pravda a daleko důležitější roli než počet vrstev laku hraje jeho přesné množství na ploše,” vysvětluje Martin Dusík a dodává: „U lakovaných dvířek T.lacq od Trachey se lak nanáší ve čtyřech vrstvách o gramáži 200 až 220 g na m2, přičemž po každém nánosu laku, který je řádně zaschlý, probíhá opětovné broušení.” V případě vysokého lesku navíc následuje po vytvrdnutí finální vrstvy laku ještě křížové broušení, po kterém putují dvířka na ruční mokré broušení a leštění, jež dovede vysoký lesk k dokonalosti. „Po dokončení procesu je na dvířka navíc aplikována finální ochrana v podobě voskové impregnace, která zaručí dlouhodobou životnost povrchu,” uvádí Martin Dusík.

Lakovaná dvířka T.lacq v zeleném odstínu RAL 6019 a hlubokým frézováním Q31D

Designový chameleon mezi dvířky

Lakovaná dvířka jsou ve světě interiérového designu oceňována především pro svůj oslnivý vzhled, který jim dodává punc luxusu a předurčuje je zejména k použití v exkluzivních prostorech. Nicméně skvěle se hodí do téměř jakéhokoliv typu interiéru – jejich velkou výhodou je totiž široká variabilita a možnost výběru nejrůznějších barevných i designových provedení, která z nich dělá doslova chameleona mezi nábytkovými dvířky. „V případě lakovaných dvířek T.laqc můžete vybírat až z dvou set nejrůznějších odstínů ze vzorníku barev RAL K7 a to jak ve vysokém lesku, tak i hlubokém matu. Nemusíte se tak vůbec obávat toho, že byste nenašli takové barevné provedení, které bude zcela odpovídat vašim představám o dokonalém interiéru,” říká Martin Dusík.

MDF deska je před samotným lakováním opracována přesným frézováním na CNC strojích

Nesmírnou předností lakovaných dvířek T.lacq je také možnost opatřit je elegantními frézovanými motivy, díky čemuž se může stát každý kus opravdu jedinečným originálem. „V základní nabídce pro lesklé i matné provedení lakovaných dvířek T.lacq naleznete 32 designových tvarů frézování. Kromě zcela hladkých dvířek s kovovými úchytkami, která jsou naprostou samozřejmostí, tak můžete vybírat i mezi dvířky s mírně zešikmenými tvary či jemnými frézovanými motivy,” informuje Martin Dusík a pokračuje: „Naprostým unikátem je pak možnost zvolit lakovaná dvířka opatřená frézováním v ploše. Lakování, broušení i následné leštění dvířek v tomto provedení totiž vyžaduje opravdovou preciznost a přesné dodržení výrobních postupů, což dovede nabídnout jen málokterý jiný výrobce lakovaných dvířek.

Díky kvalitnímu technologickému zpracování, použitým materiálům i téměř neomezeným designovým možnostem jsou tak lakovaná dvířka T.lacq zajímavou volbou pro každého, kdo chce svému interiéru dodat nádech jedinečnosti. Garancí jejich vysoké kvality i odpovídajícího servisu je stříbrný hologram na zadní straně, díky kterému vždy bezpečně poznáte, že dvířka jsou součástí rodiny produktů Trachea.

Více informací nalezenete na stránkách www.trachea.cz.

Autor: Mgr. Ondřej Vítů
Foto: Archiv firmy