Palackého náměstí v Kutné Hoře, v jehož centru leží i Sankturinovský dům. Foto: Viliam.M

Kutná Hora v příštím roce otevře opravený Sankturinovský dům v centru města

Kutná Hora 31. prosince (ČTK) - Kutná Hora v příštím roce otevře opravený Sankturinovský dům v centru města, vrátí se do něj infocentrum a Galerie Felixe Jeneweina. Stavební práce mají být hotové na konci března, poté se budou ještě vybavovat interiéry. Radnice zároveň uvažuje o tom, jak do zrekonstruované budovy, ale i dalších městských zařízení přitáhnout více turistů, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert.

Poukázal na to, že v Kutné Hoře jsou hlavním tahounem návštěvnosti církevní objekty a krajská galerie. "Turisté jsou koncentrováni v okolí chrámu svaté Barbory, kde je Galerie Středočeského kraje, a v okolí kostnice. Ve městě na tolik turistů nenarazíte," uvedl starosta.

Město chce proto více spolupracovat s krajskou galerií. Cílem je, aby turisté měli zájem podívat se na více míst. Letos už měli návštěvníci možnost navštívit na jednu cenově zvýhodněnou vstupenku nejen Galerii Středočeského kraje, ale i České muzeum stříbra a Vlašský dvůr.

Rozsáhlá rekonstrukce Sankturinovského domu, který patří k nejstarším památkově chráněným budovám v Kutné Hoře, se podle Seiferta protáhne o dva měsíce. Dělníci se potýkali s řadou problémů. Stavební akci zahájenou v loňském roce zpomalila třeba pandemie covidu-19. Zkomplikovalo ji však i odhalení prasklého nosného sloupu v sousedním domku, jehož oprava je součástí projektu. Dělníci museli klenby provizorně podepřít.

Před bouráním nepůvodních příček řemeslníci také odstraňovali azbestovou zátěž v odvětrávacích šachtách a problémy měli i s krovy nebo velkou vlhkostí. Proti původním plánům museli vybudovat výtah pro návštěvníky, změny projektu si vyžádaly náklady navíc. Cena měla být původně 60 milionů korun. Zastupitelé už dříve schválili zvýšení této částky o 16 milionů Kč.

Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock