Architektura a design objektu inspirovány sedmi stoletími jeho historie

Přestavba historického domu v Kutné Hoře, která probíhala postupně v průběhu posledních pěti let, vyústila ve vznik nové kavárny, apartmánů k pronájmu a obytného podkroví. V celistvém architektonickém projektu objektu Dačický došlo k propojení historie domu včetně robustních originálních stavebních prvků se současným designem a moderními požadavky na komfort.

Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme,“ říká kutnohorská rodačka Tereza Komárková a autorka návrhu. Snažila se ve svém návrhu zohlednit sedm století, po které dům stojí. Z gotiky zůstaly stavbě sklepní a obvodové konstrukce a kamenné ostění lomeného okna. Baroko se vynořuje skrze 16 metrů dlouhý obdivuhodný trám zastřešující přízemí celé stavby. Novodobá historie se do tváře domu nezapsala příliš šťastně. Architektka však zachovala čtvercovou dlažbu z obroušeného betonu a betonové schodiště. Pro nové účely odhalila jeho strukturu.

Každé ze sedmi zmíněných století ovlivnilo vznik celkem sedmi apartmánů. Královský apartmán vzpomíná na dobu, kdy v bohaté Kutné Hoře pobýval král Václav IV. Dačického apartmán se stejně jako celý dům a kavárna jmenuje po významném kutnohorském rodákovi, měšťanovi a spisovateli Mikuláši Dačickému z Heslova. Stříbrný apartmán odkazuje názvem i vzhledem k nejslavnějšímu kutnohorskému těžebnímu artiklu. Dřevěný apartmán prozrazuje, jaká byla další ceněná komodita. K dispozici je také například severně orientovaný hornický pokoj stvořený pro návštěvníky, kteří se rádi do sytosti prospí. „Mnoho dobrých řešení vzniká využitím původní nevýhody,“ doplňuje architektka.

Tušené i nečekané úpravy

Při realizaci narazil tým na několik překážek. Například původní záměr vylít podlahu podkroví z lehčeného betonu se kvůli statickým a organizačním komplikacím nepodařilo naplnit. Řešením se nakonec stal trámový rastr položený do výšky vodorovných střešních konstrukcí, které místy dosahovaly rozdílu 30 cm mezi jejich vrchní stranou a nášlapnou původní vrstvou, a zaklopený křížem OSB deskami. Během rekonstrukce byly v přízemí též odhaleny zachovalé dubové trámy. „Tento nečekaný objev jsme nechtěli schovávat. Abychom se jím ale mohli pyšnit, bylo nutné přidat požárně odolné desky a speciální nátěry,“ popisuje celý proces investor.

V celém domě se opakuje motiv trojúhelníku a šestiúhelníku, a to na kovových policích, osvětlení, dlažbě či obkladech. Jedním z požadavků investora bylo vybalancovat kvalitu a cenu. V rámci úspor proto přistoupil realizační tým například k využití odřezků z výroby keramických obkladových pásků pro podlahu a zídky společného dvorku.

Vztah investorů k historii samotného domu i Kutné Hory je hluboký. Kavárně tak dominuje portrét Mikuláše Dačického z Heslova. Z bohatých a pohnutých dějin zůstaly domu například trámové stropy, kamenné konstrukce a klenutá sklepní osa. V rámci rekonstrukce přibyla výrazná prodejní polygonová stěna, která přibližuje podsvícené příběhy regionálních vinařství z Kutné Hory i Moravy, a chlazená vitrína v barové části se sladkou nabídkou. V novém interiéru se prolíná černá barva a měděné odstíny, jejichž výběr nebyl náhodný. Měď totiž sloužila při ochraně vinohradů. V zadní části domu se skrývá cukrářská kuchyně s denním osvětlením a klenutým výhledem do vnitřního dvora, který mají k dispozici hosté ubytovaní v apartmánech.

Fakta a čísla:

  • Objekt: Apartmány a Cafe Dačický
  • Autor: Ing. Arch. Tereza Komárková
  • Vznik projektu:2016
  • Dokončení realizace: 2020
  • Užitná plocha: 640 m2
  • Zastavěná plocha: 250 m2

Fotogalerie

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: Jiří Lízler