Léto nebo zima – v podkroví je stále prima

Je důležité si uvědomit, že střešní okna mají stejný sklon jako střecha samotná. Proto se střešním oknem dostane do interiéru více světla i tepla než oknem fasádním. To je důvod proč je velmi důležité pečlivě řešit i zastínění.

Zastínění může být venkovní, nebo kombinace venkovního s vnitřním. Každé z řešení s sebou přináší určité výhody a nevýhody. Záleží na vás, pro jaké z nich se po načerpání informací rozhodnete...

Podkroví v novém kabátu

Roto střešní okna s.r.o. pro rok 2014 připravilo zcela novou kolekci látek pro vnitřní doplňky. Zákazník může vybírat z 38 moderních vzorů a více než 30 barev. Zkrátka každý si přijde na své.

Venkovní doplňky – tři druhy

Doplňky umísťované z vnější strany okna slouží především k ochraně interiéru proti přehřívání. Díky své poloze brání pronikání tepla do místnosti. Nenastává zde totiž problém s jejich zahříváním a následným přenášením tepla do interiéru, jako u doplňků vnitřních.

Společnost Roto střešní okna s.r.o. vyrábí tři typy vnějších zastiňovacích doplňků.

Prvním z nich je venkovní lamelová roleta s označením ZRO. Tato roleta zajistí jak 100% ochranu proti teplu, tak i kompletní zatemnění interiéru. Tyto rolety jsou ideální do budov nízkoenergetického standardu. V létě zabrání nadměrnému ohřátí podkrovních místností, které jsou na to velmi náchylné. Tím se ušetří náklady na případnou klimatizaci těchto prostor. V zimě naopak roleta zlepšuje součinitel prostupu tepla oknem přibližně o 0,1 W/m2K. Tyto rolety lze ovládat buď manuálně, nebo elektricky. V elektrickém provedení lze rolety následně připojit na inteligentní systémy řízení domu a celoročně naprogramovat jejich automatickou funkci. Toto řešení je nejen komfortní, ale i energeticky úsporné.

Druhým typem venkovního zastínění je elektricky ovládaná protisluneční venkovní roleta s označením ZMA. Jedná se o roletu typu „screen” z umělých vláken odolných vůči vnějším klimatickým podmínkám. Tato vysoce kvalitní síťovina vás ochrání před teplem, ale zároveň umožní i průchod světla do místnosti. Stejně jako lamelovou roletu ZRO ji lze připojit na inteligentní systém domu.

Třetím typem venkovního zastínění, které firma Roto nabízí, je manuální roleta s označením ZAR. Jde o cenově dostupnou variantu ochrany před teplem, která je minimální nutností každého okna otočeného k jihu, či západu. Jedná se opět o roletu typu „screen”, která je ovládána pomocí teleskopické tyče z interiéru. Díky své jednoduchosti, praktičnosti a v neposlední řadě příznivé ceně patří k nejprodávanějším doplňkům. Spolehlivě splňuje požadavky na omezení průniku tepla do interiéru, ale zároveň dokáže propustit dostatek světla.

Vnitřní zastiňovací doplňky a síť proti hmyzu

Doplňky umisťované na vnitřní stranu okna pomáhají především regulovat intenzitu světla pronikajícího do interiéru. Jsou libovolně kombinovatelné s doplňky vnějšími, které regulují zejména průchod tepla. Vnitřní doplňky se jako ochrana před teplem nedoporučují, neboť se zahřívají a následně přenášejí teplo do interiéru. Stejně tak vylepšení tepelného prostupu okna vnitřním doplňkem v zimě je problematické. Doplněk totiž zabrání proudění vzduchu ke sklu. Okno je pak náchylnější k výskytu kondenzátu.

Společnost Roto střešní okna s.r.o. vyrábí tři typy vnitřních zastiňovacích doplňků.

Prvním typem jsou rolety světlopropustné či zcela zatemňující. Ve druhém případě se jedná o standardní žaluzie, u kterých lze regulovat prostup světla naklápěním lamel. Jsou dostupné v provedení manuálním či elektrickém. Třetím typem je plisovaná roleta. Zde je možnost osazení světlo propustnou, zatemňující látkou, nebo kombinací obou na jedné roletě. Tato roleta Duo dokáže zajistit buď kompletní zatemnění, nebo pouze ztlumení intenzity světla dle aktuální potřeby uživatele.

Firma Roto nabízí ještě jeden vnitřní doplněk, který zákazníkovi zpříjemní užívání podkrovních prostorů. Tím je síť proti hmyzu. Je libovolně kombinovatelná s vnitřními i vnějšími doplňky. Osazuje se buď přímo za okno, nebo do ostění. Nadstandardním řešením je síť osazená látkou Transpatec, která je skoro neviditelná a díky své velice jemné struktuře zajistí lepší průchod vzduchu a světla do interiéru.

Vnitřní a vnější doplňky jsou nedílnou a nutnou součástí střešních oken. Bez nich není zcela možné zajistit potřebný komfort bydlení v podkroví. Proto by mělo již v projektu být zohledněno jejich využití a poukázáno na jejich výhody, které bezesporu mají.

Kompletní informace naleznete na www.roto-frank.cz.

Autor: Ing. arch. Martin Tichý
Foto: Archiv firmy