LINDAB SEAMLINE – moderní krytina pro hory i nížiny

Konstrukce střešního pláště v horských podmínkách, výběr vhodné krytiny a ochrana před sněhem má svá specifická pravidla. Stačí jedna sněhová kalamita, prudké jarní tání nebo silný nárazový vítr a vzniklé škody na majetku si následně vyžádají neúměrně vysoké finanční náklady na opravy.

Nejjistější ochranou je prevence v podobě kvalitní střešní krytiny, která celý rok chrání celý dům s veškerým majetkem a vhodné sněhové zábrany. Střecha pro extrémní klimatické podmínky musí splňovat pět základních vlastností: vysokou odolnost, minimální hmotnost, naprostou nepropustnost, snadnou zpracovatelnost a trvanlivost.

Otázek kolem střech a jejich zabezpečení je jistě spousty. Odpovědi na tři často kladené prostřednictvím internetové poradny společnosti Lindab, výrobce střešních systémů, připravil Štěpán Lášek, produktový manažer Seamline a Coverline, Lindab s.r.o.

Jaká střešní krytina je nejvhodnější pro horské oblasti?

Mezi nejodolnější a léty prověřený materiál pro horské střechy patří falcované plechové pásy. Krytina Lindab Seamline (PLX) váží pouhých 5 kg/m2, což je oproti hmotnosti skládaných krytin zhruba šestina váhy. Speciální druh ocelového žárově pozinkovaného svitkového plechu s ochrannou barevnou vrstvou nepotřebuje 50 let žádné natírání ani zvláštní údržbu. Falcovaná krytina se vyznačuje maximální celistvostí, na rozdíl od skládané krytiny, pro kterou je typické množství spojů, překladů a spar. Díky kompaktnosti ji lze montovat na sklony od 3,6°. Problémem není ani oblouková střecha, kdy jsou pásy zakřiveny.

Jaký může být vliv sněhové pokrývky na povrch plechové krytiny Lindab Seamline?

Přítomnost sněhu nemá přímý negativní vliv na povrch ani jádro krytiny Lindab Seamline. V samé podstatě se jedná o lakovaný plech. Lak je tvrzený a sníh ani zmrazky ho nemohou poškrábat. To se však může přihodit při pohybu na střeše, nebo shazování sněhu kovovými nástroji, proto je při těchto činnostech namístě zvýšená opatrnost.

Co nezanedbat při návrhu střešního souvrství s krytinou Lindab Seamline?

Při návrhu souvrství s krytinou Lindab Seamline je třeba počítat se 100 % nepropustností krytiny pro vnější vodu, ale zejména pro vodní páry, které stoupají s teplým vzduchem souvrstvím vzhůru ke krytině. Je nežádoucí, aby se tyto páry vysrážely kdekoliv ve střešní skladbě. Kvalitní utěsněná parozábrana, dostatečná tloušťka izolace a funkční aktivní větrání je proto naprostou nutností. Rovněž difuzní fólie plní nezbytnou pojistnou funkci. Dalším nebezpečím je namrzání povrchu krytiny, v případě kdy krytinu ohřeje zespodu teplý vzduch z interiéru. Zde je důležitá opět tloušťka izolace, ale zejména řešení odtahu par a tepla z prostoru pod krytinou. Více konkrétních podrobností lze nalézt v montážním návodu Lindab.

Materiál a jeho vlastnosti

Materiálem pro drážkovou (falcovanou) krytinu Lindab Seamline je plech s označením PLX. Jedná se o speciální druh ocelového žárově pozinkovaného svitkového plechu jemnozrnné struktury. Díky této zrnitosti je materiálu výrazně lépe tvarovatelný, než běžný pozink, a to i přesto, že plech má tloušťku 0,6 mm.

Nízká hmotnost a téměř neomezené možnosti použití na nové stavby, ale i na rekonstruované objekty – to jsou přednosti střešní krytiny z žárově pozinkovaného ocelového plechu Lindab Seamline (také známá jako PLX) s barevnou povrchovou úpravou, kterou vyrábí švédská firma LINDAB.

Vrstva polyesterového laku o síle 50 μm zabezpečuje vedle pozinkování další ochranu ocelového jádra a umožňuje materiálu dosáhnout životnosti až padesát let. Na plechu je navíc od výroby aplikována ochranná fólie, která napomáhá vyloučit drobná poškození povrchu plechu v průběhu montáže. Po dokončení střechy se tato folie sejme.

Princip falcované – drážkové krytiny spočívá v pásech plechu s otevřenou stojatou drážkou – falcem, kladených od okapové hrany k hřebeni střechy. Pásy se bočně spojují uzavřením zmíněné dvojité stojaté drážky.

V případě menších ploch je možné stavět a uzavírat stojaté drážky ručně. Pro velké plochy je lépe použít strojní vybavení, které dílo výrazně zkvalitní a urychlí proces montáže. Společnost Lindab jako jedna z mála na českém trhu zapůjčuje ke svému materiálu soubor strojů na falcování. První krok přípravy falců zajišťuje profilovací stroj – stavěčka. Po osazení na střechu nastává čas pro použití falcovacího stroje, který díky řadě tvarovacích koleček plynule uzavírá falc do konečné podoby.

Přednosti krytiny Lindab Seamline (PLX)

  • Vysoká architektonická atraktivita – barevné možnosti (16 odstínů)
  • Značná životnost odpovídající povrchu a kvalitě materiálu (minimálně 50 let)
  • Velmi příznivé vlastnosti zinkované oceli jako nosného materiálu
  • Nabídka strojní výbavy a souvisejícího servisu
  • Dodací termíny jsou minimální
  • Krytina určená do náročných podmínek

Schéma složení krytiny Lindab Seamline (PLX)
1 ochranná fólie
2 30 μm finální vrstva PE
3 20 μm primární vrstva PE
4 pasivační roztok
5 žárový zinek 350 g/m2
6 jemnozrnná ocel 0,6 mm
7 technický lak PE15

Autor: Štěpán Lášek
Foto: Archiv firmy