Rekonstrukce eternitové střechy tradiční vícegenerační vily krytinou Ruukki

Eternitové střechy tradičních rodinných vil v severních Čechách pamatují období rozkvětu i úpadku sklářského a textilního průmyslu. Střechy z eternitových tašek, které se v architektuře používaly už od konce 19. století, zažívají postupný soumrak. Po desetiletích ztratily funkčnost, pevnost, původní barevnost a často nevyhovují současným energetickým a hlavně hygienickým normám. Nejčastější alternativu k lehkým eternitovým krytinám představují plechové krytiny Ruukki.

Sanace staré eternitové střechy a výměna krytiny za vysoce kvalitní ocelovou značky Finnera Ruukki nedávno proběhla na tradiční vícegenerační vile z první poloviny 20. století v Jablonci nad Nisou. Strmou a velkou plochu střechy s několika střešními okny doplňuje vikýř z jedné a arkýř z druhé strany.

Původní stav střechy

Volba padla na maloformátovou střešní krytinu Finera

Pro podobné typy složitějších střech se ideálně hodí maloformátová střešní krytina, v tomto případě Finnera. Krytina svým vzhledem imituje klasickou pálenou tašku a malý formát pak snižuje potřebu krytinu řezat a dělit. Krytina je opatřena patentovanou ochrannou vrstvou Purex, která zaručuje extrémní odolnost a vysokou životnost. Záruka na technickou funkčnost je 40 let a na barevnou stálost 15 let.

Deset důvodů pro ocelovou střechu Ruukki

  • 1. Kvalitní finská ocel, nejdelší záruka na trhu.
  • 2. Tloušťka plechu 0,5 mm, tři druhy povrchové úpravy podle volby zákazníka.
  • 3. Až 50 let záruka proti prorezivění (dle typu povrchové úpravy).
  • 4. Až 20 let záruka na estetický vzhled (dle typu povrchové úpravy.)
  • 5. Vysoká odolnost vůči sněhu a ledu.
  • 6. Vhodné i pro střechy s nízkým sklonem.
  • 7. Certifikované realizační firmy pro poradenství a pokládku.
  • 8. Rychlá doprava na místo stavby.
  • 9. Široká škála barev, okapový systém v barvě krytiny.
  • 10. Cenová nabídka a poradenství zdarma.

Výběr realizační firmy

Po vzájemné konzultaci s majitelkou vily a volbě vhodné střešní krytiny následoval výběr realizační firmy. Zvolili jsme osvědčené pokrývačství Habest. U Ruukki starost o zákazníka nekončí prodejem střešní krytiny a doporučením realizační firmy. Střešní konzultant Ruukki tak s klientkou absolvoval celý proces realizace. Stejně jako jinde i u plechových střech platí, že na funkčnost a životnost má zásadní vliv správné provedení. Specialista Ruukki prováděl kontrolu kvality prací pravidelně během tří týdnů, kdy rekonstrukce trvala.

V letošním roce čeká vilu rekonstrukce fasády a výměna okenních parapetů v barvě střešní krytiny.

Pokládka nové krytiny na kontralatě
Nová střešní krytina (maloformátová Finnera)

Krátce o krytině Finnera

Finnera má stejně působivý vzhled jako tradiční střešní krytiny. Dodává se ve standardní velikosti šablon 119 × 70,5 cm, které můžete snadno přepravit od prodejců. Kompaktní moduly jsou velmi snadno použitelné díky nízké hmotnosti a formátu, který je připraven k přímé montáži (veškeré příslušenství je součástí balení). Pro rozhodnutí o koupi dokonce ani nepotřebujete složité měření vaší střechy, protože materiál může být kdykoliv doplněn.

Vlastnosti a výhody

Finnera je vhodná pro všechny typy střešních krytin, pro nové domy, ale i renovace. Šablony se přizpůsobí jakémukoliv tvaru a rozměru vaší střechy. Velkou výhodou krytiny Finnera je revoluční ohyb přední hrany, který nejen působí velmi esteticky, ale také maximalizuje odolnost vůči povětrnostním vlivům a pomáhá zvýšit životnost střechy.

Přestože se jedná o modulární střešní systém, jednotlivé šablony nejsou v konečném důsledku viditelné – jednotlivé prvky k sobě perfektně přiléhají a vytvářejí hladký povrch, který odolává extrémním klimatickým podmínkám opravdu skvěle. Pokud se rozhodnete pro krytinu Finnera, nemusíte tak mít starosti s bouřkami, mrazivou zimou, nebo horkým letním počasím. Kromě své technické jedinečnosti je výhodou Finnery vysoká kvalita povrchové úpravy, tj. barevná povrchová úprava, která střechu účinně chrání před korozí vlivem vlhkosti a UV zářením. Můžete tak na vlastní kůži ocenit kvalitu jak při instalaci, tak také při zhlédnutí konečného výsledku – solidní a skvěle vypadající ocelové střechy.

Montáž ocelové střechy je jednoduchá a rychlá. Jednotlivé šablony jsou navrženy tak, aby do sebe přesně zapadaly. Současně se díky svým rozměrům lehce skladují, převáží a jednoduše se s nimi manipuluje. Postup od kladěčského plánu až po vlastní montáž naleznete v článku Zrychlete stavbu či rekonstrukci střechy s krytinou Finnera přímo ze skladu.

Autor: David Mitrenga
Foto: Archiv firmy