Betonová střešní krytina Benders – špičková kvalita i vzhled

Při stavbě domu je jedním z pilířů kvality a trvanlivosti celé stavby střešní krytina. Vysokou měrou také ovlivňuje estetickou kvalitu stavby. Vedle dříve nejčastěji používaných keramických druhů krytiny se velmi brzy zařadily také krytiny betonové. Do této kategorie patří i betonová krytina značky Benders, kterou na český trh začala distribuovat v roce 2009 firma Lambda Develop s.r.o.

Společnost Lambda Develop s.r.o. je výhradním dovozcem a distributorem betonových střešních krytin švédsko-německé firmy Benders, a kromě toho také distributorem plechových střešních krytin finské firmy Weckmann, distributorem a výhradním dovozcem pro ČR ocelových a plastových okapových systémů firmy Galeco. Díky výhradní spolupráci s těmito výrobci dodává na český trh vysoce kvalitní, kompletní střešní a okapové systémy s originálním příslušenstvím. Vizitkou firmy jsou kromě špičkových produktů a příznivých obchodních podmínek také kvalitní servis, zázemí a bohaté zkušenosti mezinárodních firem. Společnost Lambda Develop také neustále rozšiřuje síť autorizovaných smluvních partnerů v ČR.

Střešní krytina typ Palema, odstín flash cihlová hnědá

Benders – střešní krytina s tradicí

Švédská společnost Benders Sverige AB již 50 let vyrábí kvalitní betonové střešní tašky a příslušenství v široké paletě barev, povrchových úprav a tvarů. Za počátek současného koncernu Benders můžeme považovat zprovoznění prvního stroje na zpracování písku a na výrobu střešních tašek v panství Larsagarden na jihozápadě švédské Edsvära v roce 1960.

Střešní krytina typ Palema, odstín šedivá standard

Dnešní Benders Sverige AB je od počátku rodinnou firmou, zakladateli byli Karl-Erik Bender a jeho bratr Arne a otec Knut. V 1993 pak byla založena německá dceřiná společnost Benders Dachstein, která byla nejdříve odbytovým střediskem, v květnu 1998 pak byla do závodu v Kritzkow u Rostocku přeložena i výroba a společnost od té doby představuje významného hráče na Evropském trhu se střešními krytinami. Rodinná atmosféra panuje ve firmě do určité míry stále – je podporována vlastní iniciativa zaměstnanců i jejich sounáležitost jako týmu, v obchodní sféře je kladen důraz na osobní kontakt, který je předpokladem pro rychlé a korektní dodávky. Zajištěním stability firmy v ekonomicky náročnějších obdobích, a také jejího dalšího růstu v době rozvoje je investování zisku zpět do jejího rozvoje. Primárním cílem společnosti je vyvíjet, vyrábět a dodávat na trh co nejkvalitnější produkty pro šikmé střešní plochy, a přispívat k dlouhodobému zlepšování životního prostředí.

Střešní krytina typ Palema, odstín šedivá standard

Kvalitní suroviny i zpracování

Betonové střešní krytiny Benders jsou vyráběné z cementu, písku, vody a oxidu železnatého. Kvalitní zpracování produktu garantuje dokonalá stlačovací forma. Položení je možné od 22 stupňů sklonu střechy, ovšem při vhodném rozestupu latí a pomocí dodatečných opatření je možné položení této krytiny už od 10 stupňů sklonu střechy. Firma vyrábí čtyři typy střešní betonové krytiny – Palema, Mecklenburger, Exklusiv a Carisma. Díky rozmanitosti tvarů, barev i své vysoké kvalitě si tato krytina rychle získala oblibu i na českém trhu a stala okamžitě velice žádanou, a to jak u odběratelů a koncových zákazníků, tak i projektantů a architektů.

Střešní krytina Benders podle typu

Benders Palema

Střešní taška Palema je díky svému klasickému vzhledu vhodná na všechny střechy, dá se lehce pokládat a šetří náklady. Je možné vybírat mezi třemi různými povrchovými úpravami a z široké palety barev.

Benders Palema

Benders Mecklenburger

Mecklenburger reprezentuje tradiční podobu střešních krytin. I pokládka tohoto typu je velmi snadná. Je nabízena ve dvou povrchových úpravách a v široké paletě barev.

Benders Mecklenburger

Benders Exklusiv

Střešní krytina Exklusiv je tvarově velmi výrazná a dodává střeše na dynamičnosti. Je podobná dutodrážkové tašce a charakteristická korytovitým, výše položeným profilem s výraznými vlnícími se mezerami, které dodávají povrchu střechy plasticitu a barevnou různorodost. Výborně se hodí jak k moderním stavbám, tak k tradičním stavebním konstrukcím. Jde o esteticky velmi výraznou krytinu se základním tvarem jednoduchého S.

Benders Exklusiv

Benders Carisma

Carisma je zástupcem střešní tašky pro moderní architekturu, která se na trhu objevila v roce 2006. Architektům dává zcela nové možnosti řešení střech u staveb odpovídajících nejmodernějším stavebním stylům. Jde o plochou střešní krytinu podobnou břidlici. Carisma vytváří jednolitý střešní plášť a výrazně ovlivňuje celistvost a stylovou čistotu stavby.

Benders Carisma

Povrchová úprava střešních tašek Benders

Střešní tašky Benders z probarveného betonu mohou mít v závislosti na typu jednu ze tří povrchových úprav – Benderit (standardní barva matná), Candor (lesklá), Briliant (třpytivá).

Benderit je dvojitá matná barvená akrylátová povrchová úprava, která zajišťuje vysokou sytost barev. Střešní tašky s touto úpravou jsou optimálním řešením jak pro nové, tak i rekonstruované rodinné domy i ostatní stavby, na něž jsou kladené také estetické požadavky.

Candor je vysoce lesklá povrchová úprava s dvojitým barveným akrylátovým povrchem a následným lesklým nástřikem. Tato jedinečná povrchová úprava je vysoce odolná - zamezuje usazováním řas, mechů a vápníku a vyznačuje se i zvýšenou ochranou proti nepříznivým vlivům životního prostředí a proměnlivým povětrnostním podmínkám. Díky ochrannému lesklému nátěru jsou vyplněny veškeré póry na povrchu tašek, nedochází proto k usazování nečistot, hladký povrch zaručuje současně dlouhodobou barevnou stálost.

Briliant je vysoce třpytivý povrch s efektem lehké glazury, se speciální dvojitou barvenou akrylátovou povrchovou úpravou a následným třpytivo-lesklým nástřikem. V nabídce jsou dvě barvy. Tato jedinečná, převratná, vysoce odolná povrchová úprava Briliant má zvýšenou ochranu proti nepříznivým vlivům životního prostředí a povětrnostním podmínkám. Zamezuje tak usazováním se řas, mechů a vápníku. Díky ochrannému třpytivolesklému nástřiku dochází k zaplnění veškerých pórů na povrchu tašky, ani v tomto případě nedochází k zašpinění a usazování nečistot. Hladký povrch zaručuje dlouhodobou barevnou stálost. U této povrchové úpravy však stojí za zmínku, že se efekt glazury mění podle toho, jak se mění počasí, což způsobuje krásné výměnné barevné kombinace třpytu a lesku na střeše. Povrchová úprava Briliant je v ČR nabízena pouze v sortimentu střešních krytin značky Benders.

Střešní krytina typ Carisma, pultová střecha, odstín cihlová

Tvarovky a doplňky

Definitivní podobu dává střeše až kvalitní příslušenství, které také zaručuje perfektní přesnost lícování a barevný soulad a v širokém sortimentu u každého z výše zmíněných čtyř modelů také usnadňuje a zrychluje pokládku střechy. Důležité je přesné lícování všech na sebe navazujících napojení a ukončení, včetně střešních prostupů. Ve standardní nabídce střešního příslušenství Benders lze najít i atypické tvarovky a doplňky, jako například universální krajová taška či vypouklý hřebenáč, které dodávají střechám jiný rozměr i styl a tím uspokojují náročnější zákazníky a architekty.

Taška pro odkouření turbokotle
Taška okrajová univerzální
Taška odvětrávací plastová
Taška odvětrávací betonová Carisma
Hřebenáč začáteční vypouklý
Hřebenáč rozdělovací křížový
Autor:
Foto: Benders Sverige AB