Jako střešní krytina byly na objektu Korb Etagen ve Vídni použity PREFA falcované šablony v perleťově zlatém odstínu

Nad střechami Vídně

Kavárna Café Korb v centru Vídně získala novou střechu. A ne ledajakou. Vrchní část budovy nyní pokrývá krytina z hliníku, která se třpytí jako zlato. Honosný styl jí propůjčily metalické šablony vyrobené společností PREFA. Při rekonstrukci byl brán ohled na historický styl budovy, přesto stavba působí moderním dojmem.

Ulice Brandstätte vede k dominantě Vídně, katedrále svatého Štěpána. Lemuje ji mnoho pozoruhodných domů a jedním z nich je i ten, který se v poslední době dočkal zajímavé proměny. Jde o stavbu z přelomu 19. a 20. století. Lidé sem chodili na dobrou kávu a zákusky již od roku 1904, kdy kavárnu Café Korb poctil svou návštěvou dokonce sám císař Franz Josef. Od poloviny minulého století byla fasáda domu pokryta mozaikou, na kterou si někteří dlouho nemohli zvyknout. Navíc se kvůli ní stavba mezi ostatní příliš nehodila.

Projektu úpravy podkroví se nyní ujal architekt Stephan Ferenczy. Zadání znělo jasně: navrátit domu historický šarm a současně ho moderně oživit. Svou práci pojal s velkou úctou k tomuto prostoru a se svědomitostí sobě vlastní. „Přestavovat tak starý dům není lehké, protože musíte zasáhnout do jeho historie. Chtěl jsem, aby vzhledově příliš nevyčníval z okolní zástavby,” říká Ferenczy.

Střecha z hliníkové krytiny se k domu na Brandstätte ideálně hodí díky své čisté eleganci, uměřenosti a hladkosti

Oživená historie

Café Korb se nachází v blízkosti 114 let starého Zacherlova paláce, označovaného jako první moderní budova v Evropě a navrženého architektem Josipem Plečnikem. Slovinský rodák, který je neodmyslitelně spjatý také s Prahou, svému dílu propůjčil i výraznou měděnou střechu, což se Ferenczy snažil zohlednit. „Rozhodl jsem se navrhnout střechu, která bude ladit se Zacherlovým palácem, ale nebude ji zastiňovat,” vysvětluje. Zásadní součástí projektu tedy bylo vybrat adekvátní materiál střešní krytiny. „Dřevěné prvky jsem odmítl, protože by se sem vůbec nehodily a měděná střecha by působila až moc expresivně. Vybral jsem tedy hliník, což se potvrdilo jako ideální řešení. Střecha z hliníkové krytiny se k domu na Brandstätte ideálně hodí díky své čisté eleganci, uměřenosti a hladkosti,” popisuje Ferenczy.

Bylo zapotřebí poskládat celistvou střechu z několika prvků, původně byla totiž stavba složena ze tří různých částí. Architekt se musel vypořádat například s mnoha nepravidelnostmi nebo zlomy

Sepětí s Vídní

Poskládat celistvou střechu z několika prvků nebylo jednoduché. Původně byla totiž stavba složena ze tří různých částí. Architekt se musel vypořádat i s nepravidelnostmi nebo zlomy. Jako nejdůležitější se tak ukázala volba materiálu, který ve všech výzvách obstojí. PREFA Aluminiumprodukte naštěstí pro tyto případy nabízí perfektní produkty. Šablony byly podle Ferenczyho požadavku zhotoveny ve zlatavém odstínu, jak bylo pro architektonický plán zamýšleno. Barva však nebyla tím jediným, co tvůrce projektu rekonstrukce uchvátilo. „Falcované krytiny, přesněji PREFA falcované šablony, mají přesně vyhovující parametry, včetně velikosti a tvaru. Přizpůsobí se všemu. Minimalistická funkční krása je v případě střešních krytin tím pravým. Na budovu uprostřed historického města se skvěle hodí,” oceňuje architekt, jehož pradědeček působil ve stejném oboru jako on.

Ferenczy se chtěl dříve věnovat designu, pak ale zvítězila architektura. Vystudoval ji v německém Stuttgartu, když ale jednou navštívil Vídeň, zamiloval si ji. Rozhodl se, že chce žít a tvořit hlavně zde. V polovině 80. let se sem přestěhoval a dokončil tu svá studia. S Vídní ho pojí silné pouto. Jeho architektonické studio BEHF je v Rakousku téměř 20 let top kanceláří s více než 150 zaměstnanci. Na svém kontě má řadu významných projektů i realizací a cen.

PREFA Aluminiumprodukte

Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH si za posledních 70 let vybudovala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 500 pracovníků. Více než 4000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku CAG Holding GmbH, který na celém světě zaměstnává více než 8000 zaměstnanců ve více než 40 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte, s.r.o. od roku 2004, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 25členný tým.o

Související články

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR