Stanice vídeňské dráhy byly před lety opatřeny novou střešní krytinou. Jde o hliníkové profily PREFA (foto: Muellek Josef)

PREFA představila platformu pro investory, která má zajistit kvalitní klempíře

Společnost PREFA Aluminiumprodukte sezvala na podzim letošního roku novináře k prezentaci, na níž představila novinku v podobě Nabídkové platformy. Ta usnadňuje proces vyjednávání jak řemeslníkům, tak zájemcům o investici. Redaktorům bylo též umožněno zúčastnit se podnětné exkurze po vídeňských realizacích z hliníkových produktů i firmy a ve výrobním závodě v Marktlu. Prohlídka nepřekvapila, leč ohromila.

Historická Vídeň

Role vídeňského průvodce se umně ujal Albert Schafrath, bývalý zaměstnanec rakouské mateřské firmy PREFA, dnes aktivní důchodce, který ve společnosti prožil celý svůj kariérní život. Pod jeho taktovkou byly novinářům předvedeny vybrané realizace střešních krytin vídeňských historických objektů s produkty PREFA. Řadí se sem mimo jiné i budovy stanic revoluční městské dráhy, která ve své době proměnila podobu Vídně. Jejich autorem není nikdo jiný než věhlasný architekt Otto Koloman Wagner. Novorenesanční historické objekty bylo potřeba opatřit takovou střešní krytinou, která by zachovala původní architektonický ráz. Aplikovány proto byly zelené vlnité hliníkové profily PREFA, jež nyní plní svou funkci už déle než 40 let. Opotřebení však není ani trochu znatelné. Najde-li se zájemce o hliníkovou střechu či fasádu, který nad produkty PREFA zatím váhá, tyto střechy jeho pochyby rozptýlí. Podobných realizací je přitom ve Vídni nespočet a patří k nim i světoznámý hotel Sacher (z dílny architekta Seppa Franka), který v roce 2004 získal novou hliníkovou střechu o celkové rozloze 2700 m2.

Exteriéry stadionu Rapid Vídeň sestávají převážně z lesklého hliníkového obkladu PREFA

Vídeňský Rapid

Také moderní vídeňské stavby jsou spjaty se jménem této značky. Příkladný je stadion fotbalového klubu Rapid Vídeň. Exteriéry budovy futuristického tvaru (tunel) o průměru dvaceti metrů sestávají převážně z lesklého hliníkového obkladu PREFA (o celkové ploše 3000 metrů čtverečních) a jeho čelní skleněná strana je zkosená. Připomíná kosmickou loď. Dle vyjádření architekta Guida Pfaffhausena má tunel vést do kotle, tedy do „zeleného pekla” fotbalového stadionu a napomoci ho přivést „do varu”. Stříbrný tunel je jakousi centrálou objektu – fanouškům jsou zde poskytovány rozmanité služby.

Výrobní prostory

Vedle fascinujících staveb Vídně jsme měli možnost navštívit i výrobní závod firmy v Dolním Rakousku, v obci Marktl. Továrna situovaná v malebném údolí řeky Traisen se rozkládá na ploše 16 000 m2 a zpracovává polotovary, jejichž produkce probíhá v obci Sankt Pölten (kam se z důvodu rozšiřování výroby zakrátko přesune i současná produkce probíhající v Marktlu). Další továrna je umístěna v německém Wasungenu. V celém koncernu PREFA je v současnosti zaměstnáno asi 500 lidí, z toho 250 osob v Rakousku. Zbylá polovina je rozptýlena celkem ve 23 evropských zemích včetně České republiky. Společnost patří mezi lídry na rakouských i evropských trzích.

Role průvodce zástupců českého tisku se v rámci procházky Vídní ujal pan Albert Schafrath, bývalý dlouholetý zaměstnanec a dnes aktivní spolupracovník společnosti PREFA

PREssen + FAlzen = PREFA, lisované a falcované krytiny

Rakouská PREFA se výrobou hliníkové krytiny zabývá přes 70 let. Střešní i fasádní systémy, odvodnění střech, či dokonce protipovodňová ochrana – veškerá produkce pochází z vlastních zdrojů a je výsledkem dlouhodobého vývoje a inovací. Lze se proto spolehnout na stoprocentně kvalitní výsledek, který oceňují i majitelé nemovitostí ve vysokohorských polohách s nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami.

Vysokou kvalitu dokazuje i fakt, že díky propracované kontrole na bázi speciálních šablon nenaleznete v distribuční síti produkty druhé jakosti. Výrobní proces je zorganizován do puntíku, zkušenosti a tradice firmy to ani nedovolují jinak. A pro představu, o jak velkou výrobní společnost jde: celková roční nalakovaná hliníková plocha v závodě v Marktlu činí před 300 tisíc metrů čtverečních.

Zajímavostí dále je, že celých 95 % produkce rakouské PREFY je tvořeno recyklovaným materiálem. Pozitivní přístup k životnímu prostředí je vyjádřen také snahou o úsporu v dalších oblastech, jako je výroba tepelné energie. Veškeré nespotřebované teplo, které vzniká během lakování, je proto odváděno do ostatních hal, kde vytápí.

Také ekonomická univerzita ve Vídni je obložena kompozitními deskami PREFA (foto: Prefa Aluminiumprodukte)

Kvalitní materiál se musí snoubit s řemeslem

Jedním z pilířů filozofie firmy je orientace na řemeslo. Motto společnosti, na které nás upozornila naše firemní průvodkyně továrnou – projektová manažerka Sandra Stritzl –, ne nadarmo zní: produkt je natolik silný, nakolik je silný jeho nejslabší článek. A tím může být v současné a ve stavebnictví poměrně složité době právě řemeslník. Protože najít takového, který zaručeně provede svou práci kvalitně a včas, není vždy jednoduché. PREFA si je toho vědoma a v důsledku zpětné vazby svých klientů a řemeslníků, s nimiž úzce spolupracuje a které hojně školí, vytvořila projekt s názvem Nabídková platforma, který má pomoci oběma stranám k hladké a zrychlené spolupráci. Přece jen každá prodleva v rámci stavebních prací přináší investorovi finanční ztrátu. Stejně tak řemeslník nemůže trávit drahý čas administrativou či problematickou komunikací s poptávajícími, kteří oslovují někdy i desítky dodavatelů a rozhodují se striktně dle ceny. Jeho práce pak stojí a ve výsledku strádají i jeho klienti.

PREFA vychází oběma stranám vstříc. Nabídková platforma podpoří zájemce o její produkty a jejich instalaci tak, že přijme jejich poptávku (i s potřebnými detaily včetně rozlohy potenciální pokrývané plochy), kterou následně zašle všem spolupracujícím řemeslníkům, již působí v okruhu do 60 kilometrů od realizované stavby. Tři nejrychlejší reakce si vyslouží kontakt na poptávajícího. Do programu jsou přitom zahrnuti pouze ti klempíři, s nimiž má PREFA dlouhodobě kvalitní zkušenost, a sice jsou vyškoleni v prostorech PREFA Academy přímo firemními techniky a doposud odváděli kvalitní práci. Řemeslníci tak získávají jasné zadání zakázky a zákazník zase zrychlenou, a navíc konstruktivní zpětnou vazbu na svou poptávku. Díky správné montáži může PREFA též poskytnout plnou záruku na materiál. Oběma stranám platforma umožňuje dosáhnout transparentního řešení. Projekt byl spuštěn v prosinci 2019.

Hliníkovou střechu o celkové rozloze 2700 m2 získal v roce 2004 i známý hotel Sacher (foto: posztos, Shutterstock)

Nic netrvá věčně

Ač se někdy v současné době celoevropského ekonomického růstu může zdát, že se není potřeba snažit, není tomu tak. A není potřeba vysokého ekonomického vzdělání k tomu, abychom si připomněli, že hospodářský cyklus je kolísavý. Vrchol je blízko a za ním vždy následuje recese. PREFA proto nezahálí a nepodceňuje přípravu. Usnadní tak nejen současný, ale především budoucí život řemeslníkům i jejich klientům.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv autorky, Shutterstock, archiv Prefa Aluminiumprodukte