Obr. 8

Zlaté české ručičky předvedly co dovedou: Soutěž o Mistrovské dílo Cechu KPT za rok 2019

Jedním z nejdůležitějších cílů Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR je zachovat řemeslo ve špičkové kvalitě. Cesty k naplnění vytčeného cíle jsou různé, ale tím pro veřejnost nejviditelnějším je soutěž řemeslníků. Festivalu kvalitního řemesla, kterým soutěž bezesporu je, se může zúčastnit každý. Soutěž je určená všem, kteří na střeše odvádějí kvalitní práci a podílejí se tak na udržování řemeslných tradic.

Soutěží se v klasických kategoriích, souvisejících se střechou: Klempířská práce, Pokrývačská práce a Tesařská práce. Slavnostním vyvrcholením je pak předávání cen vítězům během Valné hromady, které se účastní jak všichni členové cechu, tak pozvaní hosté i zástupci médií. Letos tuto třešničku na dortu bohužel zhatila koronavirová pandemie. Nekonala se ani Valná hromada, ani s ní spojený slavnostní ceremoniál. Vítězům tak budou diplomy předány až na podzimní Technické konferenci Cechu KPT.Nezávislá odborná porota ale své resumé vydala v obvyklém termínu a nejlepší díla se veřejnosti poprvé představila na veletrhu Střechy Praha 2020, ještě před nástupem pandemie. Pojďme se s Mistrovskými díly za rok 2019 nyní seznámit i my.

Obr. 1

V souladu s pravidly soutěže není stanoveno pořadí, všechna vybraná díla byla specialisty v porotě ohodnocena jako výjimečná.

1. Mistrovské dílo v oboru klempíř:

 • Radnice Šumperk (obr. 1) – Realizační firma: H & B delta s.r.o., Vsetín
 • Rodinný dům Praha 4 (obr. 2) – Realizační firma: Stanislav Čečil – Klempířství Pokrývačství, Milovice
 • Kostel sv. Václava Hulín (obr. 3) – Realizační firma: Stavitelství střechy s.r.o., Hranice
 • Rodinný dům Hlincova Hora (obr. 4) – Realizační firma: Střechy M&D, Kamenice nad Lipou

...ostatní přihlášená díla v kategorii Klempířská práce: FAS Maniny (obr. 5, 6) a Stevispol (obr. 7).

Obr. 2

2. Mistrovská díla v oboru pokrývač:

 • Hartigovský palác Praha 1 (obr. 8) – Realizační firma: FAS Maniny, s.r.o., Jinočany
 • Skalní mlýn Buděcko (obr. 9) – Realizační firma: Klempířství a pokrývačství Daněk Lukáš, Ivanovice na Hané

...ostatní přihlášená díla v kategorii Pokrývačská práce: H & B Delta (obr. 10), Stavitelství střechy (obr. 11), Oldřich Held – Klempíři Praha (obr. 12) a Tesařství Čenda - Zdeněk Oravec (obr. 13).

Obr. 9

3. Mistrovská díla v oboru tesař:

 • Krov mlýna Vepřek (obr. 14) – Realizační firma: Fortna Stav s.r.o., Praha
 • • Větrný mlýn německého typu v Borovnici (obr. 15) – Realizační firma: Střední škola řemeslná, Jaroměř + František Mikyška, Petrovice u Sedlčan
 • Kostel sv. Martina ve Rtyni nad Bečvou (obr. 16) – Realizační firma: Střechy Schmid, Křešice u Litoměřic
 • Mostek přes Divokou Orlici (obr. 17) – Realizační firma: Tesmen společnost s.r.o., Olešnice
Obr. 15

Zvláštní uznání v oboru tesař za rok 2019:

 • Kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí (obr. 18) – Realizační firma: Střední odborná škola Josefa Sousedíka, Vsetín
 • ...ostatní přihlášená díla v kategorii Tesařská práce: Akademie řemesel Praha 4 (obr. 19), Tesařství Čenda - Zdeněk Oravec (obr. 20, 21) a Tesmen společnost (obr. 22).

  Obr. 20

  Na výsledcích za rok 2019 je vidět, že soutěž je vnímána odbornou veřejností jako opravdu prestižní,“ komentuje loňský ročník Jakub Nepraš, člen Představenstva CKPT. „Porota obdržela 24 přihlášek a z přiložených fotografií jistě sami poznáte, že si nikdo nedovolil poslat jen průměrné dílo. Všichni soutěžící si proto zaslouží obdiv a poděkování za prosazování kvalitního řemesla.

  Nezapomeňte, že příště můžete být vy na místě vítězů! Stačí se do soutěže přihlásit... Proto - pokud už jste v tomto roce dělali nebo se chystáte dělat výjimečnou střechu - foťte, foťte, foťte a pak pošlete přihlášku!

  Více se dozvíte na webových stránkách Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

  Fotogalerie

  Související články

  Autor: Alena Georgiadisová, Ing.
  Foto: archiv organizátora soutěže