Antracitová barva fasády stavbu se 150 m2 zastavěné plochy dynamicky začleňuje do rozsáhlé dvouhektarové zahrady. Velkoformátová okna skýtají pohled na severovýchodní panoráma.

Malý velký dům nad údolím Sázavy

Rodinný dům v Českém Šternberku je zasazen do svažitého pozemku v místní vilové čtvrti nad řekou Sázavou. Hmota jeho objemu výrazně převyšuje zastavěnou plochu a dokonale tak maskuje svou skutečnou, spíše skromnou velikost. Velký díl na tomto maskování mají samozřejmě architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař ze studia Stempel & Tesař architekti, ale také použitý fasádní materiál a zvolený barevný odstín, který násobí obrysy budovy nad úrovní terénu.

Svažitý pozemek, na němž je rodinný dům situován, je přístupný z horní jihozápadní strany a skýtá nádherný výhled do údolí. Hlavní vstup navazuje na parkovací stání v uliční úrovni. Ze zádveří následuje vstup do pokoje pro hosty a do pracovny. Obytnému podlaží, které je půdorysně mírně vysazené nad úrovní suterénu, se otevírá severovýchodní panoráma dvěma velkoformátovými okny, za nimiž se nachází obývací pokoj a hlavní ložnice. Z jižní strany přiléhá k obývacímu pokoji a kuchyni terasa.

V suterénu je umístěna ložnice sloužící i jako pracovna. Představuje zachovanou část původního rekonstruovaného domu. Že se jedná o původní část stavby, signalizuje lomový kámen na fasádě. Ten je citlivě doplněn a přechází rovněž ve venkovní opěrnou zídku. Trojice francouzských oken propojuje ložnici s rozlehlou zahradou.

Zvolen byl plášť s provětrávanou fasádou z antracitové hliníkové krytiny PREFALZ.

Fasáda

Samotná novostavba je vyzděná keramickými bloky s monolitickými železobetonovými stropy. Jednoduchou formu nově vybudované části pak zdůrazňuje především plášť s provětrávanou fasádou z antracitové hliníkové krytiny PREFALZ s nepravidelnou šířkou jednotlivých pásů a povrchovou úpravou P.10. Antracitová fasáda dodává domu specifické kouzlo. Dynamicky stavbu se 150 m² zastavěné plochy začleňuje do rozsáhlé dvouhektarové zahrady. Současně vyhovuje požadavkům na materiály 21. století.

Rodinný dům v Českém Šternberku

  • Země: Česká republika
  • Objekt, místo: rodinný dům, Český Šternberk
  • Typ stavby: rekonstrukce, novostavba
  • Architekti: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
  • Realizace: Martin Bargár
  • Typ fasády: PREFALZ
  • Barva fasády: P.10 antracitová

Plně recyklovatelné hliníkové plechy jsou totiž samy vyrobené z hliníkového recyklátu, nabízí životnost přes 100 let a výrobce, společnost PREFA Aluminiumprodukte, na ně poskytuje nadstandardní 40letou záruku. Kromě toho ani architektonické pojetí fasády jen tak nezestárne. Svisle orientované hliníkové pásy v kombinaci s velkoformátovými okny jsou často přirovnávány k funkcionalismu z konce třicátých let minulého století. Klempířská firma pana Martina Bargára se postarala o precizní opláštění kovovou fasádou do těch nejmenších detailů.

Fotogalerie

Autor: Kristian Hanko
Foto: FOTES