Modernizace výroby cementotřískových desek CETRIS

Cementotřískové desky CETRIS® se vyrábějí ve společnosti CIDEM Hranice, a.s., divize CETRIS již od roku 1991 a díky multifunkčnímu využití našly uplatnění na mnoha stavbách. V prvních letech výroby byl sortiment omezen v podstatě pouze na základní desku BASIC bez povrchové úpravy. Postupně se nabídka rozšiřovala o upravené výrobky s dalšími službami – řezání, frézování, broušení, povrchové úpravy apod.

Vedení společnosti využilo zimního období a na přelomu let 2009/2010 se rozhodlo pro rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci všech důležitých provozů s hlavním cílem – zkvalitnit a zvýšit objem výroby cementotřískových desek CETRIS®.

Průběh rekonstrukce

Většina těchto rozsáhlých stavebních a technologických akcí byla ukončena v průběhu února 2010. Jedná se především o následující investice:

  • Nové čisticí zařízení pro výrobní plechy. Nově ve výrobní lince bylo osazeno čisticí a brousicí zařízení firmy Houfek, které dokonale čistí výrobní plechy, a tím zlepšuje kvalitu povrchu desky CETRIS®.
  • Rekonstrukce a prodloužení sušárny, nová formátovací linka. Tento krok umožní zvýšit výrobní kapacitu závodu na 200 m3 desek/den. Zároveň při formátování vyrobených desek lze deklarovat nižší hodnoty tolerancí přípustných odchylek rozměrů a tvarů – výrazně pod normovými hodnotami.
  • Rekonstrukce linky pro nanášení povrchových úprav. Technologie nanášení povrchových úprav doznala rozsáhlých změn. Srdcem plně automatizované linky je stříkací automat Kronos italského výrobce MAKOR, který dokonale povrchově ošetří nejen lícovou (pohledovou) stranu desky, ale i její hrany. Ve vylepšeném a rozšířeném postupu nanášení povrchových úprav nechybí na začátku celého procesu čisticí a brousicí zařízení pro přípravu lícové plochy a výkonné sušicí a chladicí zařízení. Tento projekt byl realizován díky operačnímu programu „Podnikání a inovace”.
  • Souběžně s těmito finančně náročnými projekty probíhaly také další úpravy, např. kompletní modernizace kompresorovny, rozšíření expediční haly atd. Celkem bylo vynaloženo přes 120 milionů Kč.

Nová formátovací pila
Nová penetrační linka

Kvalitní povrchové úpravy

Nová technologie nanášení barev umožňuje dosáhnout kvalitnější povrchové úpravy, ale také zkrátit dobu potřebnou pro zhotovení celé služby. Na prvním místě v sortimentu desek s povrchovou úpravou je deska CETRIS® FINISH. Tato fasádní deska je na lícové straně a na hranách opatřena barevným nátěrem v odstínech podle vzorkovnice RAL a NCS. Standardním výrobkem je také deska CETRIS® PLUS, jejíž povrchová úprava je tvořena základním bílým nátěrem, a deska CETRIS® DOLOMIT NEW s posypem mramorové drtě (nově nabízena jednotně v tloušťce 12 mm). Pochopitelně lze provést povrchovou úpravu i na desky se strukturovanou lícovou stranou – typ CETRIS® PROFIL s dezénem dřeva nebo břidlice.

Vyšší kapacita nové linky umožní po provedení nezbytných provozních zkoušek a testů zařadit znovu do sortimentu nabízených desek značky CETRIS® LASUR a LASIN. Oba tyto typy desek budou opatřené nátěrem lazurovacího laku na základním povrchu, popř. na broušeném podkladu.

Připravovanou novinkou je možnost povrchové úpravy (fasádní barvy) na deskách CETRIS® AKUSTIC. Jedná se o desky s perforovanými pravidelnými otvory, které pohlcují zvuk. Dosud se tento produkt nabízel pro akustické obklady stěn a podhledy v interiéru pouze v základním provedení (cementově šedá). Nově bude na výběr barevná škála podle vzorkovnice RAL a NCS. Obchodní označení tohoto výrobku je CETRIS® AKUSTIC FINISH. Na přání lze dodat akustickou desku i v provedení s povrchovou úpravou Lasur (lazurovací lak) a Lasin (lazurovací lak na broušeném podkladu).

Fotovoltaická elektrárna na střeše expediční haly

Pro všechny typy desek CETRIS® platí možnost dodávky desek naformátovaných na požadovaný rozměr (včetně různých výřezů), s předvrtanými otvory pro kotvení, sraženými hranami, popřípadě s dalšími možnostmi opracování, jako je broušení a frézování.

Nová fotovoltaická elektrárna

Výrazným příspěvkem ke zlepšení životního prostředí je zřízení fotovoltaické elektrárny o výkonu 175 kWp. Fotovoltaické panely jsou umístěny na střeše expediční haly. Pro letošní rok ještě aktivity v oblasti ochrany životního prostředí nekončí. Připravuje se např. výstavba kotelny na spalování obnovitelných zdrojů v hodnotě cca 20 mil. Kč.

Autor: CIDEM Hranice, a.s.
Foto: Archiv firmy