Mouka se bude mlít ve mlýně aneb Neroste v supermarketu

Sen o mletí obilí na běloučkou mouku má nová majitelka značně zchátralého vodního mlýna nacházejícího se v obci Kladná Žilín u Luhačovic. Po celkové rekonstrukci této dříve obytné roubené chalupy s mlýnicí a sousední kovárnou potok roztočí mlýnské kolo, dosud zarostlé bujnou vegetací.

Tato technická a kulturní památka je jednou z nejmenších u nás. Z pláště stavení se tyčí opravený komín na odtah pevných spalin. Dále hotové jsou střechy z dřevěných šindelů, dřevěná štítová stěna a zachovalé dubové roubení z trámů z let 1720 až 1731. Montují se klempířské prvky z pozinku.

V interiéru je zachovalé mlecí zařízení. V přední části byla světnice, za ní takzvaná černá kuchyně a na konci vlastní mlýnice. Několik let trvalo, než došlo k vyřešení statiky obou objektů. Například kovárna na nerovném podloží sjížděla, a tak dostala novou opěrnou kamennou zeď. Rekonstrukce má podporu od Ministerstva kultury ČR a Zlínského kraje.

Věřme, že se mlýn podaří opravit a uvést do chodu co nejdříve. Z mlecího zařízení se pak posype mouka k radosti i nové znalosti dětských exkurzí, které již nebudou přesvědčeny o tom, že mouka roste v supermarketu. (Viz jistá podobnost, kdy děti kreslily fialové krávy, protože je viděly pouze na obalech čokolády Milka).

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda