Jednovrstvé zdivo Porotherm je energeticky úsporné a efektivní díky vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem.

Na hrubé stavbě rodinného domu se nevyplatí šetřit, ovlivňuje jeho budoucí hodnotu

Na čem lze při stavbě rodinného domu ušetřit a na čem naopak určitě ne? Stačí se řídit tím, že co se dá vyměnit bez bourání a nákladné rekonstrukce, může se nahradit nebo dodělat později. Ovšem kvalitní základy, obvodové zdivo a nosná konstrukce ovlivňují budoucí hodnotu domu, a proto je důležité začít pořádně. Se stavebním materiálem značek Porotherm a Tondach začíná hrubá stavba rodinného domu svépomocí už na jednom milionu korun.

Částka za hrubou stavbu rodinného domu může tvořit přibližně 10 procent z celkových nákladů za stavbu. Zhruba za jeden milion korun lze nakoupit kvalitní stavební materiál, který představuje to nejdůležitější pro základy vysněného rodinného domu. Pořádným řešením a zároveň úsporou času a peněz oproti kontaktnímu zateplovacímu systému je jednovrstvé zdivo Porotherm výrazně snižující náklady za vytápění," říká Jiří Dobiáš, ředitel produktového managementu společnosti Wienerberger.

Tipy, jak lze ušetřit při stavbě svépomocí

Ušetřit se dá především zvolením jednoduchého tvaru domu z přímých linií, na vhodném plánování stavebních etap a v neposlední řadě na ceně práce při provádění zednických činností. Nikoliv na kvalitním a pořádném materiálu. Hrubá stavba zahrnuje komplexní cihlový systém včetně stropů, zakládací malty a také střešní konstrukce. Začíná jejím vytyčením a zaměřením. Dále terénními a výkopovými pracemi, součástí je také realizace inženýrských sítí. Do prvotní fáze stavby rodinného domu vždy patří i svislé nosné a nenosné konstrukce, tedy obvodové a vnitřní stěny včetně pilířů a překladů. Dále do hrubé stavby spadá i realizace nosné střešní konstrukce a střešního pláště, stejně tak i prostup komína a případných atik.

Hrubá stavba zahrnuje komplexní cihlový systém včetně překladů, stropů, zakládací malty a také střešní konstrukce.

U stavby s firmou se může rozsah práce lišit. Prvním krokem by tedy mělo být objasnění, o co přesně jde. „Před samotným výběrem materiálu je vhodné zvážit, jaké vlastnosti jsou pro konkrétního investora důležité. Při volbě správného stavebního materiálu často rozhoduje cena a tepelněizolační vlastnosti, které jsou mnohdy jasnou prioritou. Je třeba však myslet i na další důležité vlastnosti ovlivňující skutečné teplo a pohodlí domova. Svépomocníci se často obávají i o životnost. Cihly Porotherm ji mohou zaručit minimálně na 150 let. U pálených střešních tašek Tondach je to 80–100 let," komentuje za značku Porotherm výběr správného materiálu Roman Busta, obchodní ředitel Wienerbergeru.

Cena hrubé stavby se odvíjí od zvolených materiálů a energetické náročnosti objektu. Dle kalkulace produktů společnosti Wienerberger vychází u rodinného domu o půdorysu 105 m² na 1 102 000 Kč, což za jeden metr čtvereční činí 10 495 Kč. Cena obsahuje cihly značky Porotherm T Profi a Profi, překlady, stropy včetně pojiva a materiál pro pokrytí střechy posuvnou taškou Sensaton 11 (dříve Samba 11) značky Tondach. S produkty Wienerbergeru dokáží svépomocníci postavit rodinný dům až o 30 procent levněji a k tomu mají ještě zaručenou životnost.

Nezávazná kalkulace

U Wienerbergeru si každý investor může nechat z výkresové dokumentace zdarma spočítat cenu materiálu pro hrubou stavbu. Kromě přesného výpočtu spotřeby cihel a potřebných doplňků získá zároveň také cenovou nabídku. Kalkulkace není podmíněna pozdějším nákupem, konečné rozhodnutí necháme na vás.

Fotogalerie

Autor: Wienerberger
Foto: Wienerberger s.r.o.