Hrad Karlštejn

Na Karlštejně skončila rozsáhlá rekonstrukce, slavnostní otevření bude 21. dubna

Karlštejn (Berounsko) 31. března (ČTK) - Rozsáhlá rekonstrukce hradu Karlštejn na Berounsku skončila, nové prostory zbývá dovybavit. Část by mohla být přístupná veřejnosti od příštího týdne, slavnostní otevření za účasti ministra kultury je plánováno na 21. dubna, řekl dnes ČTK kastelán Lukáš Kunst. Rozsáhlá akce za více než 150 milionů korun začala v roce 2020, památka zůstala při opravách přístupná. Součástí byla obnova Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknout mají i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Generální dodavatel dnes předává stavbu Národnímu památkovému ústavu. Prostory jsou ale podle Kunsta ještě strohé, je potřeba je vybavit a instalovat všechny systémy. "Předpokládáme, že už postupně od příštího týdne by některé části mohly být přístupné veřejnosti," uvedl kastelán. Půjde o jednu expozici a hygienické zázemí, nové návštěvnické centrum by se mělo otevřít zřejmě až po 20. dubnu.

Původně měla být rekonstrukce hotová do konce loňského roku, nakonec se ale akce prodloužila. Důvodem byla podle Kunsta především situace na trhu, nedostatek některých materiálů, pracovníků a další komplikace.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi.

Autor: ČTK
Foto: Martin Peterka, zdroj: Shutterstock