Slezskoostravský hrad - nádvoří

Na Slezskoostravském hradu upravují nádvoří

Ostrava 23. března (ČTK) - Slezskoostravský hrad v Ostravě čeká postupná revitalizace. Nyní se v jeho areálu upravují veřejné plochy horního nádvoří. Náklady na renovaci budou 10,8 milionu korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

"Rekonstrukci, kterou financuje město, již nádvoří hradu nutně potřebovalo. Současný stav byl překážkou pohodlného pohybu návštěvníků a účastníků akcí. Těší mě, že bude současně modernizováno i osvětlení a v plánu je do budoucna i ekologické vytápění malého a velkého sálu," uvedl primátor Tomáš Macura (dříve ANO).

Ze středu nádvoří dělníci odstraní kačírek, který nahradí zpevněný povrch z kamenných valounů. "Na horním nádvoří bude také vybudováno zcela nové, moderní osvětlení, tvořené kombinací nástěnných svítidel umístěných na pevnostní budově hradu a osvětlovacích prvků, umístěných přímo v nově pokládané dlažbě nádvoří," uvedla mluvčí.

Současné nádvoří je nevyhovující, protože ho tvoří kombinace zpevněných a nezpevněných ploch. "Tato povrchová úprava je z hlediska konání akcí problematická a nestabilní. Proto jsme přistoupili k novému řešení úpravy horního nádvoří,“ upřesnil Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka, která hrad spravuje. Podle něj bude hrad nadále přístupný a úpravy budou pro návštěvníky znamenat jen menší omezení. Během března a dubna se ale na hradě nebudou konat akce, naplánovány jsou až v dalších měsících.

"Další důležitou částí projektu je úprava plochy po levé straně bočního vstupu do hradu, na které se nyní nacházejí kontejnery a parkují na ní služební vozidla. Rekonstrukcí celé nevzhledné plochy vznikne ohrazený prostor se zpevněným povrchem pro parkování vozidel a oddělenou částí pro odpadové hospodářství," doplnila mluvčí. Práce by měly být dokončeny letos v červnu.

V současnosti se připravuje také nové a ekologické vytápění části vnitřních prostor hradu. Malý a velký sál budou vytápět tepelná čerpadla. Vytápění by mělo být hotovo do začátku příští topné sezony.

Autor: ČTK
Foto: Michal Klajban, zdroj: www.wikepida.org