Ilustrační foto: Stockr

Na Vysočině by investoři chtěli stavět větrníky, kraj je vstřícnější než dřív

Jihlava 20. října (ČTK) - Na krajském úřadě Vysočiny přibývají dotazy od investorů na možnosti umístění obnovitelných zdrojů energie, včetně větrných elektráren. Kraj dřív stavbu větrníků na svém území nechtěl s odkazem na to, že by vysoké stožáry s vrtulemi poškodily krajinný ráz. Náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) v dnešní tiskové zprávě uvedla, že vzhledem k energetické krizi i dopadu kůrovcové kalamity v lesích je pohled současné rady kraje k těmto zdrojům vstřícnější než v minulosti. Kraj nechá aktualizovat Strategii ochrany krajinného rázu.

Co se nemění, je, že pro samotné umístění je klíčový souhlas příslušných obcí a jejich obyvatel," uvedla Hajnová k možné stavbě větrníků. Jak upozornil Český rozhlas, investoři je mají zájem postavit například u obce Puklice na Jihlavsku.

O Strategii ochrany krajinného rázu se opírají úředníci státní správy při posuzování vlivu záměrů na životní prostředí. Její aktualizaci nechá kraj podle náměstkyně připravit proto, aby se vycházelo z co nejpřesnějších dat.

Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti. Na území kraje jsou zatím tři lokality s větrnými elektrárnami, u Pavlova na Jihlavsku a u obcí Věžnice a Kámen na Havlíčkobrodsku.

Zájem o Vysočinu potvrdila i firma ČEZ, která od roku 2009 v tomto kraji provozuje dvě větrné elektrárny u Věžnic. „V souvislosti se svou strategií Čistá energie zítřka se ČEZ zaměřuje na intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů. Jakkoliv počítáme především se solárními elektrárnami, zabýváme se i projekty větrných elektráren," sdělil ČTK mluvčí společnosti Martin Schreier. Podotkl, že postavit větrnou elektrárnu je v ČR kvůli povolovací legislativě mnohem náročnější než v případě solárních elektráren. “I proto je pro ČEZ jednání se samosprávami a přijetí projektu místními obyvateli klíčové," uvedl.

Do větrných elektráren se podle Schreiera vyplatí investovat jen ve vybraných lokalitách několika krajů.“Kraj Vysočina je z hlediska větrného potenciálu jedním z nich, proto jsou zde naše aktivity v tomto směru zvýšené – jednáme s několika obcemi a také se zástupci samotného kraje," uvedl. Podrobnosti k záměrům nesdělil s odůvodněním, že jednání jsou v rané fázi a na to, že se teprve skládají zastupitelstva po volbách.

Obec Puklice s 850 obyvateli už dostala tři nabídky na stavbu větrníků a po zveřejnění informace v médiích se podle starostky Kateřiny Pauzarové ozvala další firma. „U nás je to úplně na začátku, budeme to teprve projednávat," řekla starostka. Předpokládá, že i samotné rozhodování bude dlouhá cesta, spíš na roky. „Určitě to nechci uspěchat. Budu chtít třeba i vyhlásit referendum, aby si o tom lidé rozhodli sami, jestli tady ty větrníky chtějí nebo ne," řekla. Podle větrné mapy by se na katastr obce dalo umístit až pět stožárů.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock