Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nekonečné možnosti s deskami CEMVIN

Cementovláknité desky CEMVIN byly pod novou vlastnickou strukturou skupiny PF Group, a.s. poprvé v ČR představeny na veletrhu Dřevostavby 2017 a hned se těšily pozornosti odborné veřejnosti. Tu na nich zaujalo především jejich různorodé uplatnění. Vhodné jsou na fasády, podlahy, stěny a obecně suchou výstavbu. Designéry navíc potěší fakt, že se vyrábí v široké škále dekorů s autentickým vzhledem.

České vláknocementové desky CEMVIN jsou vyráběny z přírodních surovin šetrných k životnímu prostředí. Mezi základní substance pro výrobu vláknocementu patří cement, minerální plniva, celulóza, netoxická organická vlákna a samozřejmě malé množství vody. Díky použití čistě přírodních materiálů jsou desky plně recyklovatelné a v souladu s trendem udržitelného rozvoje.

Fasádní desky CEMVIN naleznou uplatnění na celé řadě staveb

Výborné fyzikální vlastnosti

Desky mají řadu dalších předností. Mezi ně například patří mrazuvzdornost, vodovzdornost, odolnost proti povětrnostním vlivům, třída reakce na oheň A1 nebo objemová stabilita (lineární roztažnost podlahy je max. 0,2 % a bobtnání max. 0,3 %). Netvoří se na nich plísně, oproti sádrovláknitým deskám mají o 25 % lepší vzduchovou neprůzvučnost.

Tyto vlastnosti je předurčují například pro použití do vlhkého prostředí (bez obav je můžete mít v koupelně nebo u bazénu) a pro podlahové topení.

Povrchové úpravy a životnost

Při použití desek CEMVIN oceníte především jejich bezúdržbovost a dlouhou životnost. Lze je však i povrchově upravovat fasádními barvami, pro designové interiérové použití je možno použít desku v přírodní betonové barvě, případně kolorovat oleji, fermežemi apod.

Technické údaje

ParametryHodnoty
Rozměry
Šířka1 200 mm
Délka2 500 mm
Tloušťka3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 10 / 12 / 15 / 18 / 20 mm
Fyzikální vlastnosti
Objemová hmotnost≈ 1 600 kg/m3
Plošná hmotnost4,8 (3 mm) – 32 (20 mm) kg/m2
Mechanické vlastnosti
Modul pružnosti v ohybu E kolmo k vláknům> 7 GPa
Modul pružnosti v ohybu E podél vláken> 9 GPa
Pevnost v ohybu17,5 MPa
Ostatní vlastnosti
Reakce na oheňA1

Fasádní panely CEMVIN

Fasádní panely CEMVIN jsou široce použitelné pro všechny druhy finálních úprav provětrávaných plášťů, atik a obkladů soklů, jako balkonová výplň i interiérová řešení dělicích stěn, vnitřních obkladů aj. Fasádní plášť z vláknocementové desky CEMVIN přidá každěmu objektu zvýšenou odolnost a trvanlivost.

I v přírodních barvách, bez dodatečné povrchové úpravy, vypadají desky na stěnách přirozeně. Oproti běžným konvenčním řešením (např. kontaktní zateplovací systém) představují snadnou a rychlou proměnu stavby, navíc jako bonus nabízejí všechny výhody difuzně otevřené konstrukce.

Díky reakci na oheň A1 mohou být desky použity též do dřevostaveb

Desky lze samozřejmě využít i jinde, než na fasádě. Mohou sloužit také například jako pevný materiál pro balkonové výplně, sokly, opláštění výtahových šachet apod. Díky tomu, že dobře odolávají ohni – požární odolnost je od 15 minut a materiál splňuje podmínky třídy reakce na oheň A1 – mohou být použity též do dřevostaveb.

Terasy a venkovní dlažba

Desky odolají vodě a vlhku a nebobtnají, jsou proto ideální jako venkovní dlažba. Desky jsou protiskluzné, součinitel smykového tření je umožňuje použít i na veřejných budovách. Práce rychle přibývá, což je v dnešních projektech hlavní prioritou. Dlaždice se totiž kladnou přímo na terén, což je díky vyloučení mokrého procesu rychlé. Pro lepší odvod vody je možné k deskám dodat také stohovatelné terče pro podložení jednotlivých dlaždic.

Jako dlažba mohou být desky pokládány přímo na terén nebo na terče

Výroba na míru

Desky CEMVIN se vyrábí v tloušťkách 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 18 a 20 mm. Jejich základní rozměr činí 1200 mm na šířku (na zakázku též 1250 mm), respektive 2500 mm na délku (zakázkově též 2560 mm, 3000 mm a 3050 mm).

Výrobky lze též továrně formátovat na přesné pravoúhlé přířezy, či provést impregnaci proti (případným) cementovým výkvětům.

Schodišťová stavebnice

Základem stavebnice jsou cementovláknité desky s nehořlavým jádrem, které splňuje, jak již bylo uvedeno výše, podmínky reakce na oheň A1 a ochrání tak stavbu před šířením požáru. Desky jsou dlouhodobě pevné a odolné. Výrazným benefitem je snadná a rychlá montáž za sucha bez potřeby technologických prostojů. Systém je proto vhodný jak pro novostavby, tak i pro rekonstrukce.

Schodišťová stavebnice CEMVIN STAIRS
Autor:
Foto: Archiv firmy