Novostavby je normální nezateplovat

Pokud chcete zdravě bydlet, tak nezateplujte – rizikům a starostem, která mohou být spjata se zateplováním, se můžete lehce vyhnout s jednovrstvou stavební konstrukcí z cihel HELUZ. Cihla je lety ověřený materiál, který vám zaručí kvalitní a ekonomicky efektivní bydlení i bez zateplení.

Všude okolo nás se zatepluje. Vyměňují se stará okna za nová – tepelně izolační, zateplují se fasády panelových domů, počítáme se zateplením i při výstavbě nového domu. Většinou se zateplují starší budovy, kde se tento postup zdůvodňuje horšími tepelně izolačními vlastnostmi stávajícího zdiva v porovnání s dnešními materiály. Zateplení domu ale není vždy bezpodmínečně nutné.

Broušený cihelný blok HELUZ Family 50 2in1

S cihlami HELUZ zateplovat nemusíte

Nabízí se tedy otázka: zateplovat, nebo ne? Odpovědět na tuto otázku není zase tak složité, jak by se zdálo. Rozhodující jsou tepelně izolační vlastnosti materiálů tvořících obvodové zdivo domu. V našich zeměpisných šířkách dominuje staletími prověřený materiál – cihla. Proto se i dnes stále používá jako masivní stavební materiál s vynikající schopností akumulovat teplo.

A pokud se rozhodnete pro stavbu nového domu a vyberete si cihly s dostatečně vysokými tepelně izolačními parametry, tak zateplovat rozhodně nemusíte. A to ani v případě, že si chcete nechat postavit pasivní dům.

Volba cihel HELUZ Family 2in1 nebo i cihel HELUZ Family bez výplně na stavbu nejen pasivního domu je jistotou a garancí pro zdravé bydlení. Z těchto cihel postavíte nízkoenergetický i pasivní dům, aniž byste museli obvodový plášť zateplovat. Kromě ušetření úspory finančních prostředků a času se vyhnete také rizikům spojeným se zateplováním.

Hrubou stavbu rodinného domu vyzdíte díky jednoduchému a komplexnímu systému během dvou až tří týdnů.

Nevýhody a rizika zateplené fasády

Pokud je starší a energeticky neefektivní budova správně zateplena, bude nový plášť, většinou z polystyrenu, plnit svoji funkci zhruba 30 let. Samozřejmě pokud se struktura zateplení nenaruší. Mechanická odolnost nového pláště je jednou ze slabin zateplovacích systémů. Plášť budovy může poškodit silný nebo prudký náraz například míče nebo tvrdého předmětu, také datel si zde rád dělá dutiny, protože považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život. Jakékoliv, tedy i drobné mechanické poškození, každou prasklinu je nutné hned opravit, aby se dešťová voda nedostala pod zateplení až na zdivo.

Ve výčtu negativ, která se objevují při zateplení fasády, je možné pokračovat. Patří sem také horší propustnost vodních par v porovnání se zdivem bez venkovního zateplení. Dům, jak se říká, nedýchá a častěji se uvnitř domu tvoří plísně. Příčin může být hned několik. Např. často se začne zateplovat na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého po dokončení hrubé stavby napršelo. Zateplením se mokré obvodové zdivo uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti a sráží se na vnitřních omítkách. Pak stačí jen „šetrněji” větrat a problém s plísní je na světě.

Pokud se chceme vyhnout všem těmto úskalím, je dobré při volbě zdiva na nový dům volit cihelné bloky HELUZ. Svými tepelněizolačními, mechanickými i dalšími užitnými vlastnostmi se řadí na špičku mezi cihlovými zdicími materiály.

Jednovrstvá konstrukce snižuje počet technologických kroků ve výstavbě, čímž snižuje riziko konstrukčních závad. Navíc výrazně zrychluje stavbu.

Pasivní dům roku 2016 z cihel HELUZ

O kvalitě cihel HELUZ svědčí i první místo pro dům v soutěži Pasivní dům roku 2016. Dům ve Vraném nad Vltavou byl postaven z jednovrstvého zdiva z cihel HELUZ. Bez zateplení zde vzniklo úsporné, zdravé a komfortní bydlení.

Cihly s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na našem trhu vás zbaví dilematu, jestli zateplovat, nebo ne. Nemluvě o dalších výhodách tohoto materiálu: kvalitě bydlení pro několik generací, ekonomické efektivnosti provozu domu a cenovém zhodnocení vaší investice v případě prodeje.

Cihly HELUZ Family 2in1 nejsou jen cihly pro obvodové zdivo – tvoří ucelený komplexní systém, včetně všech doplňků. Díky tomu, že myslí i na detaily v kritických místech stavby, předchází vzniku tepelných mostů.
Autor: Mgr. Eliška Smolová
Foto: Archiv firmy