Nový chytrý komín v popředí zájmu odborníků

Komín HELUZ SMART, který nově rozšiřuje sortiment svého výrobce, oslovil odbornou porotu na veletrhu FOR ARCH. Udělila mu ocenění Grand Prix.

Na stavebním veletrhu FOR ARCH, který se opět konal v zářijovém termínu v pražských Letňanech, byly i letos prezentovány nejmodernější technologie a řešení. Pozornost budily zejména exponáty přihlášené do soutěže Grand Prix, které odborná porota posuzovala z hlediska technických parametrů, progresivní technologie, netradičního nápadu, mimořádné kvality za přijatelnou cenu, materiálu, ekologie, energetické úspornosti i možnosti uplatnění na trhu.

Přesně tyto parametry splňuje i nový chytrý komín HELUZ SMART, který je ideální kombinací ekonomické výhodnosti, úspory místa, jednoduché instalace a univerzálního využití. Zároveň je kompatibilní s moderními technologiemi domu včetně rekuperace. Právě proto se dostal do hledáčku porotců Grand Prix na pražském FOR ARCHU, kteří jej nakonec zařadili mezi vítěze soutěže.

Komín s praktickými rozměry i pro malé prostory

Nový komínový komplet HELUZ SMART je se svými rozměry 32 × 32 cm nejmenší keramický komín na trhu (oproti tradičním 40 × 40 cm). Komínové těleso sestává z obvodového pláště z jednodílné broušené keramické tvárnice, do které se na stavbě vkládá izolovaná izostatická vložka. Ta je z výroby izolována, což snižuje počet kroků při samotné montáži, která je tak výrazně rychlejší, jednodušší a bezpečnější. Chytrý komín je vhodný pro naprostou většinu běžných spotřebičů s přirozeným odvodem spalin. Zvládne pevná, plynná i kapalná paliva, suchý i mokrý provoz.

Technický list komínu HELUZ SMART.

Předchůdci chytrého komína

Dodejme, že nový chytrý komín rozšiřuje řadu komínových sestav společnosti HELUZ, jež doposud sestávala z dvou kompletů. První z nich – IZOSTAT – je tvořen tenkostěnnými keramickými izostatickými vložkami, tepelnou izolací a broušené cihelné komínové tvarovky. Vedle bezpečného odvodu spalin do ovzduší umožňuje též přisávání vzduchu ke spotřebiči. Izostatickou vložku lze zkracovat podle potřeby, snadné je také její čištění.

Druhou komínovou sestavou je pak KLASIK, jež je považována za ekonomickou variantu. Je kombinovatelná se spotřebiči s podtlakovým (atmosférickým) provozem a spalujícími pevná paliva. Je rovněž řešením pro rekonstrukce komínů. Průměr komínových vložek činí 160, 180 nebo 200 milimetrů a nadstřešní výška komína může v případě, že je opatřen výztuží, dosahovat až 3,2 metru. Požární odolnost činí El 90.

Systémová nabídka společnosti zahrnuje též doplňkové produkty. Pro izolaci paty komínu se používají cihly HELUZ 20 2in1 broušená o rozměrech 400 × 200 × 249 milimetrů. K bezpečnému napojení parozábrany na komínové těleso pak slouží parotěsný prostup cihelných komínů. Jde o desky z pěnového skla (takzvané Foamglas), které se v místě prostupu nalepuje na těleso spalinové cesty. Po slepení desek vzniká parotěsný, nehořlavý a tvarově stálý prostup o velikosti 500 × 900 milimetrů (desky lze však i seříznout na požadovanou výšku).

Přehledná digitální databanka nejen pro odborníky

Na závěr zmiňme ještě digitální nástroj zvaný Selektor konstrukcí, který společnost HELUZ vyvinula za účelem zjednodušení procesu navrhování. Nabízí náhled na jednotlivé konstrukce i jejich detaily (různé typy a vazby konstrukcí v detailu) na jednom místě, obsahuje veškerá potřebná technická data a umožňuje například vyhledávání podle požadavků na akustiku či budoucí energetickou náročnost budovy. Uživatel má též možnost zobrazit si současně až čtyři různé stavební prvky či konstrukce a následně jednoduše srovnat jejich jednotlivé parametry.

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: archiv HELUZ

1) čerpáno z materiálů společnosti HELUZ