Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nový ostravský parkovací dům jako socha

Náročný úkol měla odborná porota, když musela vybrat jediný nejzdařilejší a nejvhodnější návrh. Řeč je o architektonické soutěži na nový moderní parkovací dům v Ostravě. Ze 42 návrhů nakonec vzešel jako vítězný projekt Ing. arch. Davida Kotka a Ing. arch. Andrei Jaškové z ostravského Projektstudia EUCZ.

Objekt o jednom podzemním a šesti nadzemních podlažích bude postaven naproti Kulturnímu domu města Ostravy. Svým tvarem připomene sochu. Jeho součástí bude i atrium, nevznikne tak bariéra a prostor zůstane průchozí. Stání pro 679 automobilů přitom vyřeší parkování v dané lokalitě. Stavba má začít příští rok a bude hotová v roce 2023.

Těším se na práci se statikem, protože doufám, že se nám podaří udělat největší konzolu s takovým zatížením na světě. Chci, ať se moje milovaná Ostrava dostane na mapu světové architektury,“ uvádí architekt David Kotek z vítězného Projektstudia EUCZ v tiskové zprávě Magistrátu města Ostravy.

V dané části moravskoslezské metropole vyroste ještě architektonicky zajímavá koncertní síň s mimořádnou akustikou (návrh Stevena Holla) a budova vědecké knihovny – tzv. Černá kostka Ladislava Kuby. Opět se ukázalo, že výběr podobných staveb je vhodný realizovat prostřednictvím architektonických soutěží. Vyloučí se tak situace, v nichž by došlo ke schválení neoblíbených „škatulí“.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda 1)
Foto: reprofoto vizualizací: Zdeněk Svoboda

1) redakčně doplněno