Opláštění cementotřískovými deskami dodává fasádě rozličný „živý“ vzhled, který je v kontrastu s uniformovanými barevně jednolitými fasádními plášti.

Obklady z probarvených cementotřískových desek CETRIS ® INCOL

Představujeme černě pigmentovanou cementotřískovou desku, jež nadchne všechny vyznavače přírodních materiálů. Dekorativní deska CETRIS ® INCOL, určená nejen k opláštění fasád, umožňuje vytvořit architektonicky originální plochu vysoké odolnosti. Vlastnosti tohoto materiálu jej předurčují jako ideální i pro nízkoenergetické objekty.

Deska CETRIS® INCOL má shodné složení jako základní standardní cementově šedivá deska CETRIS® BASIC, je však navíc v celé hmotě probarvená černým pigmentem. Barva přidaná do směsi pro výrobu cementotřískové desky opticky zvýrazňuje strukturu povrchu samotné desky.

Deska CETRIS ® INCOL má shodné složení jako základní standardní cementově šedivá deska CETRIS ® BASIC, je však navíc v celé hmotě probarvená černým pigmentem.

Dekorativní i odolná

Deska CETRIS® INCOL si při atraktivním vzhledu zachovává všechny příznivé vlastnosti cementotřískové desky CETRIS ® – mechanickou pevnost, odolnost vůči plísním, houbám, mechanickému poškození, povětrnostním vlivům a co především, je nehořlavá (třída reakce na oheň A2-s1,d0). Deska je určena zejména pro dekorativní použití v interiéru i exteriéru – opláštění stěn, vytvoření podhledů a další. Probarvená deska je nabízena v tloušťce 12 milimetrů a v rozměrech až 1250x3350 milimetrů. Montážní zásady (kotvení, vzdálenost podpor a kotevních prvků, dilatace) jsou totožné jako při užití ostatních typů cementotřískových desek tohoto výrobce.

Cementotřískové desky CETRIS ® vytváří opláštění s přirozenou různorodostí vzhledu betonových stěn. Z realizací fasád má výrobce zkušenost, že působením povětrnostních vlivů nastává mírné sjednocení vzhledu.

Přirozený vzhled

Stejně jako u základní desky CETRIS® BASIC také deska CETRIS® INCOL nemá definovaný jednotný barevný vzhled. Charakteristická vlastnost těchto povrchově neošetřených desek – barevná nejednotnost – je dána zejména použitým pojivem, tedy portlandským cementem, a výrobním procesem. V ploše cementotřískových desek CETRIS® se vlivem způsobu výroby a opracování může barevný odstín i struktura povrchu lišit. Mohou tak vznikat tmavší a světlejší nestejnorodá místa (fleky, pásy...). Cementotřískové desky CETRIS® s těmito šmouhami, společně s deskami bez nich, vytváří opláštění s přirozenou různorodostí vzhledu betonových stěn. Z realizací fasád má výrobce zkušenosti, že působením povětrnostních vlivů nastává mírné sjednocení vzhledu základních cementotřískových desek CETRIS®.

Charakteristická různorodá „tvář” základních cementotřískových desek je autorům stavebních projektů již známa. Motivací k použití „surové” desky je získání cenově dostupného opláštění rozličného „živého” vzhledu, který je v kontrastu s uniformovanými barevně jednolitými fasádními plášti. Přitom vznikne obklad s vysokou životností a v podstatě nulovými provozními náklady. Dlouholetou zkušenost s používáním probarvených cementotřískových desek na fasádách mají zejména stavebníci ve Skandinávii.

K podkladní dřevěné konstrukci jsou desky CETRIS ® INCOL kotveny do předvrtaných otvorů za použití vrutů s půlkulatou hlavou.

Pro rodinné domy i průmyslové stavby

V České republice jsou probarvené cementotřískové desky CETRIS® INCOL pro jejich atraktivní vzhled používány i ve výstavních prostorech a expozicích. Fasádní opláštění těmito tmavě šedými deskami je vytvořeno na několika nízkoenergetických rodinných domech. Stejné desky byly také použity i na opláštění výrobních a provozních objektů v areálu výrobny koupelnových radiátorů a sušáků firmy P.M.H. Invest & Trade v Českém Krumlově. K podkladní dřevěné konstrukci jsou zde desky CETRIS® INCOL kotveny do předvrtaných otvorů za použití vrutů s půlkulatou hlavou.

Autor: Ing. Miroslav Vacula
Foto: archiv společnosti CIDEM