Ombré na stěnách? Žádný problém!

Chcete oživit obývací či dětský pokoj a nevíte jak? Zkuste místo pracného tapetování vytvořit na stěně efektivní ombré! Slovo ombré je převzaté z francouzštiny a v překladu znamená stínování. Můžeme si ho představit jako pozvolný přechod odstínů různých barev.

Barvy podle vašeho gusta

Na ombré zeď budete potřebovat dva nebo tři odstíny jedné barvy. Pro skvělý efekt postačí pouze dva hlavní odstíny, světlý a tmavý, prostřední barvu získáte snadno jejich smícháním. Výběr barev záleží pouze na vašem vkusu. Ve stylu ombré vypadají dobře snad všechny odstíny barevného spektra. Nejčastěji se používá královsky modrá s přechodem ke světle modré až bílé, tmavě zelená k tyrkysové, či fialová následovaná tmavě a světle růžovou.

Příprava je důležitá

Než začnete se samotnou výmalbou, nezapomeňte oblepit lepící páskou místa, kam nechcete, aby se barva dostala. Samozřejmostí by měly být také dokonale očištěné zdi. Dopředu si také promyslete, na jaké stěně chcete ombré vytvořit. Rozhodně ho nedoporučujeme aplikovat na všechny stěny, pokoj by působil přeplácaně.

Jak na to?

Nejsnazším způsobem je nejprve vymalovat celou stěnu v tom nejjemnějším odstínu. Jakmile základní nátěr uschne, rozdělte stěnu na tři stejné vodorovné úseky a lehce je označte obyčejnou tužkou pomocí vodováhy. Horní část bude poté ve znamení nejsvětlejšího odstínu. Dole na stěně vynikne odstín nejtmavší, ten aplikujte ideálně jako poslední. [1] Toto pořadí barev také zajistí, že místnost bude vypadat opticky prostornější.

Nejsnadněji dosáhnete motivu ombré aplikováním odstínů ve vodorovných pruzích. Efektu docílíte ale i nedbalým „ťupováním“ barvy houbičkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Pro docílení méně nápadného přechodu jednotlivých odstínů nastříkejte mezi pruhy barev rozprašovačem trochu vody a začněte štětcem napodobovat písmeno "X“, tím docílíte krásného celku.

Ombré se v interiérovém designu může objevit taktéž na záclonách, které ozvláštní každý prostor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Související články

Zdroje:
[1] www.marthastewart.com
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock