Systém OPTIGRÜN-SOLAR SOLON v sobě zahrnuje konstrukci pro vertikální uchycení panelů, bifaciální monokrystalické solární panely a zátěžové patky (bloky).

OPTIGRÜN-SOLAR SOLON – vertikální fotovoltaický systém pro zelené střechy

K rozvoji měst a vytváření příjemných podmínek pro život v nich je zapotřebí celá řada adaptačních opatření. Vzhledem k omezenému prostoru, který je k dispozici, musíme hledat řešení spočívající v multifunkčním využití ploch. Například v podobě realizace solární zelené střechy OPTIGRÜN-SOLAR SOLON.

Solární zelená střecha je kombinací zelené střechy a střechy pokryté fotovoltaickými panely. Zeleň a fotovoltaika jsou přitom vzájemně v symbióze a jejich společná realizace přináší pozitivní efekty. Panely díky zeleni okolo pracují v chladnějším prostředí a mají vyšší účinnost; rostliny zase nejsou celý den na přímém slunci.

Vhodné pro všechny zelené střechy

Se systémem vertikálně montovaných panelů na zelenou střechu přichází pod obchodním názvem OPTIGRÜN-SOLAR SOLON společnosti OPTIGRÜN, lídr na trhu v oblasti ekologizace střech a budov, a SOLYCO, odborník na solární energii, působící ve fotovoltaickém odvětví již více než 20 let. Díky spojení odborných znalostí a desítek let zkušeností v oblasti zelených střech a výroby energie mohou obě společnosti dohromady nabídnout majitelům budov, investorům, projektantům, architektům a obcím promyšlené a ekonomické řešení udržitelného rozvoje měst a obcí.

Panely díky zeleni okolo pracují v chladnějším prostředí a mají vyšší účinnost; rostliny zase nejsou celý den na přímém slunci.

OPTIGRÜN-SOLAR SOLON v sobě zahrnuje konstrukci pro vertikální uchycení panelů, bifaciální monokrystalické solár ní panely a zátěžové patky (bloky). Díky nízké stavební výšce (panel 2011 mm × 415 mm je upevněn na šířku) činí dodatečné zatížení střešní konstrukce pouhých 12–22 kg/m², není nutno nic kotvit a vše je dostatečně stabilní, jak potvrdily mimo jiné testy v aerodynamickém tunelu. Systém umožňuje vertikální montáž bifaciálních fotovoltaických modulů v libovolné orientaci, výběrem a kombinací několika orientací je pak možné dosáhnout rovnoměrné výroby elektřiny v průběhu dne, nebo přizpůsobit profil výtěžnosti vlastním požadavkům. Pro instalaci není nutná ani zelená střecha, vyhoví samozřejmě i obyčejná plochá.

Výhody systému OPTIGRÜN-SOLAR SOLON

  • Vysoký výnos elektřiny srovnatelný s konvenčně realizovanými panely orientovanými na západ / východ.
  • Kvalitní moduly s dvojitým zasklením, vysokým koeficientem bifaciálnosti a ochranou proti krupobití.
  • Možnost dodatečné montáže na stávající zelené střechy.
  • Velmi nízká vlastní hmotnost (12–22 kg/m²).
  • Rovnoměrný přísun světla a vody pro vegetaci. Zelená střecha se může nerušeně rozvíjet.
  • Bezproblémová údržba zelené střechy mezi panely.
  • Integrovaný management kabelů.
  • Velmi rychlá a snadná instalace.
  • Certifikováno podle IEC 61215, IEC 61730, IEC 61701, IEC TS 62804 (bezpečnost a spolehlivost modulů).

V případě zájmu o realizaci solární zelené střechy se neváhejte obrátit na dále uvedené kontakty: Optigrün international AG, tel.: +420 731 931 985, e-mail: j.bachman@optigreen.cz, www.optigruen.cz

Autor: Jiří Hejhálek ml. 1)
Foto: Optigrün

1) Zpracováno z produktových informací Optigrün.