Kostel v Ostravě-Radvanicích.

Ostravsko – lokalita s jedinečnou sakrální architekturou

Začátkem prosince 2021 se v galerii Na Půdě Filozofické fakulty Ostravské univerzity konala vernisáž výstavy Sbory Církve československé husitské (CČSH) – kulturní dědictví našeho regionu. Jde o první výstavu (potrvá do konce února 2022), kde se historici umění odborně zaměřili na dosud opomíjenou problematiku sakrální architektury zmíněné církve.

Velký architektonický rozmach autoři výstavy prezentují desítkami současných i dobových fotografií a stavebních plánů uznávaných i méně známých architektů, jakými byli např. Josef Gočár a Pavel Janák. Exponáty výstavy seznamují návštěvníky s dějinami církve, především však s architekturou, která se pojí se zakládáním nových kostelů a modliteben s vlastním architektonickým stylem.

Návštěvníci výstav jsou překvapeni, kolik těchto kostelů a sborů vzniklo na Ostravsku v meziválečném období. Vyjmenujme alespoň několik čtvrtí a obcí: Svinov, Přívoz, Michálkovice, Vítkovice, Radvanice, Slezská Ostrava, Vratimov, Rychvald a Polanka. V rámci Ostravského vikariátu je zahrnuto 19 obcí s kostely CČSH, z toho deset v samotné Ostravě. Na doplnění: vznik Církve československé je datován rokem 1920, zrod Církve československé husitské, s typickým znakem kalicha, rokem 1971. Přibližme si stručnými texty a snímky tři z nich:

Husův sbor v Ostravě-Radvanicích

Sbor projektanta a stavitele Josefa Vysloužila je jednolodní stavbou obdélníkového půdorysu, korunovanou sedlovou střechou. Hranolová věž s jehlancovou oplechovanou helmicí, je připojená k jižní boční straně objektu. K výraznému hlavnímu průčelí s představeným portikem vede široké schodiště se zábradlím. Fasádu průčelí rytmizují jednoduché pilastry s kubickými hlavicemi. Trojúhelníkový převýšený štít zdobí ve štuku provedený obloučkový motiv, ve střední části útvar v podobě vítězného oblouku. Boční průčelí lodi rytmizují okenní osy z podélných oken v úrovni přízemí a valeně zakončených oken v patře. Jednotlivé okenní osy zdůrazňuje průběžné ostění.

Husův sbor Slezská Ostrava.

Husův sbor ve Slezské Ostravě

Projekt stavitelské a architektonické firmy Jóža Dvořák, Cyril Kučera dokončil stavitel Otmar Pazourek. Dvoupatrový jednolodní nárožní sborový dům s průčelím členěným pilastry s kubickými hlavicemi, je vyzdoben v portálu domovního vchodu reliéfem s lipovými listy a kalichem, v nikách druhého patra pak sochami vojevůdce Jana Žižky a Mistra Jana Husa. Rizalit zakončuje trojúhelníkový štít s termálním oknem. Jednolodní stavbu umocňuje tříhranolová zvonice s oplechovanou jehlancovou střechou. Sbor je příkladem lokální recepce kubistické architektury, inspirované tvorbou Josefa Gončára.

Husův sbor v Polance nad Odrou.

Husův sbor v Polance nad Odrou

Projekt zednického mistra Ludvíka Hajdučka je realizován ve střízlivém slohu venkovského kostela, dokončeného v roce 1933. Halovou stavbu se sedlovou oplechovanou střechou završuje polygonální věžička s motivem kalicha a dvojitého kříže. V tomto sanktusníku je umístěn zvon. Původní členění fasád vycházelo z uplatnění jednoduchých lizénových rámů. Po 2. světové válce bylo nahrazeno jednoduchou strukturovanou omítkou. Okna po stranách lodi byla zazděna luxferami. Apsida je na jihozápadní straně zaoblena.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda