Barokní radnice v Poličce

Polička na Svitavsku pokračuje s obnovou fasády barokní radnice

Polička (Svitavsko) 6. dubna (ČTK) - Polička na Svitavsku pokračuje s obnovou fasády barokní radnice, která je památkově chráněná. Náklady budou sedm milionů korun. Loni opravila věž, od dubna stavební firma opravuje východní a jižní část budovy, uvedla radnice v tiskové zprávě.

Poličská radnice byla dokončena v roce 1744. Část věže pochází ještě z gotiky, patrně z doby Karla IV. V prvním patře věže se dochovala původní gotická kaple. Loňská oprava věže stála 4,7 milionu korun.

Východní a jižní stranu radnice, což je hlavní vstup a strana u sochy Jana Nepomuckého, obklopilo lešení. Stavební práce vyjdou na sedm milionů korun.

"Práce zahrnují velmi složité restaurování štukové výzdoby, nový nátěr fasády a další. Součástí je i obnova pískovcového soklu, kterou provádí odborný restaurátor. Kromě jiného dojde i k restaurování malovaného městského znaku právě na východním průčelí budovy," řekla mluvčí Naděžda Šauerová.

Uvnitř radnice řemeslníci upravují interiér první patra. Dělají nové parkety, malují stěny, nahrazují současná kovová svítidla křišťálovými lustry. Předtím musí úpravit elektroinstalaci. Město také pořizuje repliky historického nábytku záclon a závěsů. Předpokládané náklady jsou dva miliony korun.

Dva roky předtím zabralo restaurování interiérů. Odborníci obnovovali v prvním patře omítky a barevnou štukovou výzdobu. Město chce vrátit místnostem reprezentativní charakter, v roce 1983 tam samospráva nechala provést necitlivé úpravy.

Oprava poličské národní kulturní památky je rozdělena do tří let a celková výše nákladů je 16,5 milionu korun, příští rok čeká Poličku poslední etapa.

Autor: ČTK
Foto: Kojin, zdroj: Shutterstock