Radnice v Kroměříži. Foto: Stavrida

Stavbaři dokončili rekonstrukci přízemí historické budovy radnice v Kroměříži

Zlín 24. ledna (ČTK) - Stavbaři dokončili rekonstrukci přízemí historické budovy radnice na Velkém náměstí v Kroměříži. Město díky tomu získalo další moderní prostory. Umístí do nich pracovníky útvaru tajemníka, kteří se zabývají například propagací Kroměříže. Náklady činily necelé čtyři miliony korun, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Rekonstrukce navázala na loňskou sanaci zdiva přízemí a sklepů budovy za 11,5 milionu korun. Město plánuje v opravách radnice pokračovat.

Zaměstnanci útvaru tajemníka dosud skladují knihy, brožury, kalendáře, propagační předměty a jiné materiály v prvním patře budovy, kde pro tyto účely nejsou dostatečné prostory. V přízemí nyní tyto prostory podle starosty Tomáše Opatrného (ANO) mít budou. "Navíc nové kanceláře sousedí s informačním centrem, které tyto materiály turistům nabízí, a bude tak pro pracovníky informačního centra a odboru snazší si tyto materiály předávat," uvedl Opatrný.

Opravené jsou prostory vlevo od hlavního vstupu na radnici. Dříve v nich byly kanceláře různých odborů. Pro úředníky a například i pro skladování písemností však byly nevhodné, což se změnilo po sanaci zdiva, která odstranila vlhkost a plísně.

V nyní dokončené další části oprav odstranili řemeslníci všechny novodobé příčky nehistorického charakteru, položili podlahy a prostory komplexně zmodernizovali. "Ale hlavně, nové je sociální zařízení včetně odpadů a rozvodů vody, topení a také elektroinstalace a osvětlení, také je vytvořeno zázemí pro osoby ZTP a přebalovací pult. Tyto části byly před rekonstrukcí hygienicky nevyhovující," uvedl vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček.

Vedení města dále připravuje rekonstrukci plynové kotelny zahrnující výměnu kotlů i technologického zařízení kotelny a přepojení topných rozvodů se sousedním klubem Starý pivovar na nový rozdělovač. Odhadované náklady jsou 3,1 milionu korun. Město chystá veřejnou zakázku na zhotovitele. "Stávající kotelna již dosluhuje a je nutné zařízení vyměnit. Díky nové technologii také spotřebujeme méně plynu a město tak ušetří nemalé prostředky," doplnil Opatrný.

Radnice byla postavena mezi lety 1553 až 1561. Budova na nároží Velkého náměstí a Kovářské a Prusinovského ulice svým širokým průčelím naznačuje, že mohla vzniknout dodatečným sloučením dvou původních středověkých parcel. V roce 1850 byla přestavěna v neoklasicistním stylu. Radnice je jednou z urbanistických i symbolických dominant města.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock