Porota vybrala vítěze 28. ročníku Mezinárodní studentské soutěže Xella pro akademický rok 2022/2023

V ikonickém zámečku Větruše v Ústí nad Labem zasedla ve dnech 25. a 26. dubna 2023 mezinárodní porota, složená z významných českých a slovenských architektů (Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Pavel Jiroudek, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Miroslav Stach, Jana Stachová, Jaromír Veselák, Ľubomír Závodný). V sále ústeckého zámečku bylo v průběhu zasedání poroty vystaveno všech 56 soutěžních projektů studentů z České republiky, Slovenska a Polska.

Soutěž byla určena studentům a studentkám (samostatně nebo v pracovních kolektivech) studijních oborů Architektura a Pozemní stavitelství na českých a slovenských vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách. Tématem letošního zadání byla ideová urbanistická a architektonická studie „MARINA ÚSTÍ NAD LABEM, PŘÍSTAV A KOTVIŠTĚ MALÝCH VODNÍCH PLAVIDEL A VÝLETNÍCH LODÍ“.

Cílem 28. ročníku, organizovaného pod mottem „Příroda vytváří – člověk dotváří", byla podpora samostatné tvůrčí práce vysokoškolských studentů prostřednictvím soutěžní konfrontace architektonických idejí a myšlenek. Byla to také příležitost k zamyšlení, jak by teoreticky bylo možné změnit současnou nevzhlednou plochu ústeckého přístaviště a překladiště všeho možného v důstojný soubor staveb, který by vhodným způsobem navázal na stávající tři významné městské dominanty v čele s výletním zámečkem Větruše a dotvořit panoráma jižní části města v tomto kontextu. Odborným garantem 28. ročníku soutěže byl Pavel Jiroudek.

Porota měla letos vzhledem k vysokému zájmu a úrovni přihlášených projektů nelehký úkol. Nakonec vybrala z 56 projektů šest nejlepších.

První cenu získal student Fakulty architektury ČVUT Praha Denis Cheryn pod vedením Prof. Ing.arch. Jána Stempela a Doc. ing.arch. Ondřeje Beneše, Ph.D.

Dvoudenního zasedání poroty se zúčastnil i generální ředitel společnosti Xella CZ a Xella Slovensko Ing. Peter Markovič, který ocenil úroveň prací a velký zájem studentů

Výsledky 28. ročníku mezinárodní studentské soutěže Xella

1. cena: Denis Cheryn, FA ČVUT Praha, Architektura a urbanismus Vedoucí práce: Prof. Ing. arch. Ján Stempel a Doc. Ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D.

2. cena: Bc. Matúš Stieranka, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, Odbor architektúra Vedoucí ateliéru: Ing. arch. Pavol Paňák

3. cena: Bernard Šmihul’a, Lukáš Janeček, Richard Hennel, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury Vedoucí práce: Ing. arch. Vítězslav Nový

4. místo: Bc. Martin Goča – Stavebná fakulta STU Bratislava, odbor I-PSA Vedoucí práce: Ing. arch. Pavol Paňák

5. místo: Václav Centner, Jakub Dračka, Vít Křeček, Tomáš Lovětinský Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

6. místo: Cyril Novotný, Bc. Marie Poláková Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

Více se dozvíte také na našem blogu: https://newsroom.xella.cz/porota-vybrala-viteze-28-rocniku-mezinarodni-studentske-souteze-xella-pro-akademicky-rok-2022-2023/

Fotogalerie

Autor: Xella CZ
Foto: Petra Cleary, Xella CZ