Kuchyně, pracovna i ložnice v podkroví mohou být oblíbené, vzdušné, parádní

Posuvná okna pro ploché i šikmé střechy nabízejí nadstandardní design a kvalitní prosvětlení interiéru

Tento text je zaměřený na současné možnosti využití potenciálu střešních prostor. Dobře navržené prosklení střechy dává díky současným technologiím místnostem prostor a jedinečnost při zachování celoročního tepelného komfortu. Podstřešní prostory jsou vzdušné, přidaná hodnota jejich genia loci oprávněně vábí nové obyvatele i stavitele.

Tvrdím, že soukromým investorům i developerům se investice do kvalitního a krásného střešního prosklení bohatě vrátí – v prodejní ceně bytu či v radosti z bydlení v něm. Schválně si tyto místnosti představte s jedním či dvěma běžnými typovými střešními okny.“ říká Jakub Formánek za dodavatele prosklení Solara. “Jde to i takto krásně. Taková ateliérová okna definují první dojem z interiéru, je to radost i pro nás výrobce”.

Celopřesahová vlepená skla a čisté provedení plechování – Solara PERSPEKTIV se posouvá nad fixně zasklenou část, nebo nad rovinu krytiny

České poradenství, německá certifikace

Kvalitní prosklení podkroví stojí na použitých profilech a jejich zateplení, na parametrech zasklení, stínění i kvalitě montáže do střešního pláště. Posuvná střešní okna PERSPEKTIV českého výrobce Solara, která vidíte na fotografiích z Vídně a Prahy, se mohou otevírat manuálně či neviditelnými elektrootvírači. Systém dešťového senzoru a záložního zdroje zajistí automatické zavření při dešti i v případě výpadku proudu.

Tyto možnosti řešíme při osobních schůzkách s architekty, na kontrolních dnech staveb, někdy jen po telefonu a e-mailu přímo se zákazníkem. Jakou úpravu skel zvolit pro letní slunce či pro zimní mrazy, jaký systém zastínění je vhodný pro ateliérová okna a který naopak funguje bídně, jak napojit elektrootvírače oken na řízené větrání či na inteligenci bytu,“ specifikuje Jakub Formánek poradenství k používaným technologiím.

Solara nabízí dotažený design střešních oken pro památkové zóny měst

Posuvná okna Solara PERSPEKTIV jsou certifikovaná v Německu. “Získání německé certifikace IFT Rosenheim pro naše střešní okna byl samozřejmě proces mnoha papírů, což si málokdo opravdu užívá, ale spolupráce s techniky a inženýry okenářského bavorského institutu byla férová, řekl bych rovná”. V roce 2018 bylo certifikováno již nové provedení designu oken, vybavené celopřesahovým sklem, ostřejšími konturami profilů a několika dalšími prvky.

Referenční projekty

Na www.solara.cz jsou k dispozici podrobnější technické informace, výkresové podklady a  knihovna referenčních staveb, ze kterých si lze jednoduše vyfiltrovat projekty s posuvnými střešními okny. Referenční projekty zahrnují typová i zcela zakázková provedení oken z Čech, Mnichova a Vídně. Přejeme dobrou inspiraci a dostatek možností pro jedinečné střešní byty. 

Solara PERSPEKTIV aplikace pro posuvný výstup na střešní rovinu

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv SOLARA