Krajská knihovna v Pardubicích

Práce na obnově krajské knihovny v Pardubicích skončí letos

Pardubice 5. června (ČTK) - V Pardubicích letos skončí oprava fasády na krajské knihovně, která je kulturní památkou. Práce začaly loni, ale restaurátoři je museli kvůli počasí přerušit. Odborníci obnoví i domovní znamení v podobě zlatého beránka a pštrosa, uvedl kraj v tiskové zprávě. Objekt pochází z období pozdní gotiky a rané renesance. Rekonstrukce pláště budovy se uskutečnila naposledy v roce 1995.

"Restaurátoři začali vloni pracovat na domě č. p. 77, kde dokončili všechny práce v Zelenobranské ulici, ale směrem do Pernštýnského náměstí už z klimatických důvodů museli práce přerušit. Podařilo se opravit římsy, klempířské prvky, fasádu a šambrány, vyměnit všechna okna a směrem k Zelené bráně i restaurovat všechny malby na fasádě. Nyní se dali do práce i na průčelí domu“, řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/KDU-ČSL).

Zároveň kraj zahájil opravu fasád i dvou dalších domů na Pernštýnském náměstí, v kterých knihovna sídlí a navazují na hlavní objekt. Rozsah prací tam bude podobný. "Čeká nás ovšem i raritní obnova zlacení beránka na č. p. 79 a zároveň bude obnoveno historické domovní znamení na č. p. 78, což je Dům u pštrosa, kde bude dle dochované dokumentace obnoven původní reliéf s pštrosem. Následovat bude oprava kamenné zdi u zvonice na severní straně budovy č. p. 79," řekl Línek.

Rohovou hlavní budovu knihovny před rokem 1955 zdobila pozdně barokně klasicistní fasáda. Říkalo se jí Oesterreicherův dům, podle židovské rodiny, která ho 100 let vlastnila. Při opravách v roce 1923 tam byly objeveny zbytky renesančních maleb, naplno se však odhalily až po sejmutí celé fasády koncem 50. let minulého století.

První etapa vyšla kraj na šest milionů korun, druhá bude stát 3,4 milionu korun. Krajské výdaje by mohla snížit dotace, o kterou hejtmanství požádalo. Veškeré odborné práce dozorují památkáři. Práce by měly skončit do konce října. Provoz knihovny neomezují.

Autor: ČTK
Foto: Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org