Skalická brána

Strážnice opravuje chráněnou Skalickou bránu, jež vlivem počasí zchátrala

Strážnice (Hodonínsko) 3. června (ČTK) - Památkově chráněnou Skalickou bránu ve Strážnici na Hodonínsku opravují od konce května dělníci. Práce jsou nutné s ohledem na stav brány, která za roky vlivem počasí zchátrala. Potrvají přibližně tři měsíce a vyjdou na tři miliony korun. ČTK to řekl vedoucí odboru investic a správy majetku města Petr Helísek.

Skalická brána se dvěma dochovanými baštami je cenným dokladem původního opevnění Strážnice, které se vyvíjelo od konce středověku. "Patří mezi naše dominantní památky. Za roky ale degradovala. Podepsaly se na ní povětrnostní podmínky, mráz, déšť, a spoustu let se upozorňovalo na to, že se s tím musí něco dělat, aby nespadla. Ve spolupráci s památkáři teď tedy postupně spravujeme strukturu zdi," uvedl Helísek. Bašty jsou ze smíšeného zdiva, ve spodní části kamenného, v patře je to čistě cihlová stavba. "Doplňujeme to tak, abychom dodrželi původní strukturu. Následně ji natřeme roztokem, aby odolávala větru," řekl. Práce jdou podle něj pomalu. Dělníci zkouší i barvu malty, aby co nejvíce odpovídala historickému vzhledu.

Opravy jsou plánované do dvou etap. Výsledkem první bude zrekonstruovaná horní a vnitřní část brány. Vyjde na tři miliony korun, z čehož 400.000 pokryje dotace z programu regenerace městské památkové péče. Kdy se dělníci přesunou na druhou etapu, vnější část brány, nyní radnice neví. "Brána stojí u hlavní silnice I/55 a práce by omezily dopravu. Letos se do toho určitě pouštět nebudeme," dodal Helísek. V budoucnu město plánuje opravit také Veselskou bránu, zatím ale nemá zajištěné financování.

Autor: ČTK
Foto: Doronenko, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org