Předokenní rolety podomítkové

Postavili jste si nový dům, nastěhovali nábytek, zalili květiny, usadili se pohodlně do křesla...a najednou vám svítí sluníčko přímo do očí. Nezapomněli jste na zastínění oken?

Pokud se chystáte stavět a rozhodli jste se pro venkovní rolety, je nutné s nimi počítat již ve fázi projektu. Předem byste si měli také zjistit o tomto systému stínění co nejvíce informací, zvážit, co od rolet očekáváte, jaké jsou jejich výhody a hlavně – jak je budete ovládat.

Výhody

Trendem posledních let jsou velká okna a velké prosklené plochy. I když každé léto nemusí být tak extrémně horké jako to letošní, je nutné myslet na vhodné zastínění těchto ploch. Výhodou venkovních rolet je navíc nejen stínicí funkce, ale také ochrana proti vnějšímu hluku, nepřízni počasí, proti zvědavým a nežádoucím pohledům zvenčí, proti vloupání (zde se jedná hlavně o psychologický dopad, kdy zloděj raději navštíví dům bez této překážky) a v neposlední řadě jistě oceníte výborné termoizolační vlastnosti – v létě nepustí horko dovnitř a v zimě zase naopak zabrání úniku tepla ven, zjednodušeně řečeno.

Technické detaily

Technické detaily je nutné řešit již ve fázi projektu, záleží na použitém stavebním materiálu, typu překladů, šířce zdí, tloušťce tepelné izolace. V současné době si můžete vybrat hned z několika druhů roletových překladů. Může se stát, že na rolety při projektu myslet nebudete. Ještě není vše ztraceno, rozhodnout se pro ně můžete i při hrubé stavbě, v době, kdy se řeší překlady a osazení oken. Výhodou takovýchto podomítkových rolet potom je, že nejsou viditelné schránky, případně ani vodící lišty, ve kterých se roletové lamely pohybují. Výhod venkovních rolet si samozřejmě můžete užívat i v případech, kdy jste s nimi nepočítali v projektu nebo máte třeba již stávající stavbu a chcete řešit zastínění dodatečně. Potom jsou řešením venkovní rolety s přiznanými, tedy viditelnými schránkami. Ani ony nemusí narušovat celkový dojem budovy.

Způsob ovládání

Když už jste se rozhodli, že rolety chcete a počítali jste s nimi, máte roletové překlady, tak musíte ještě zvážit, jakým způsobem budete rolety ovládat. Základní ovládání je ruční, na popruh nebo šňůru, ale pokud máte oken a tudíž rolet více, je rozhodně uživatelsky mnohem komfortnější ovládání motorové, ať už na tlačítko ve zdi, dálkový ovladač nebo chytré ovládání přes mobil nebo tablet. I takové jsou dnes možnosti.

Rady odborníků se vyplatí

Vždy byste měli mít na paměti, že výběr stínicích systémů závisí na vašich konkrétních potřebách a představách. Určitě se vyplatí předem se poradit s odborníkem. Vyberte si spolehlivého dodavatele s dlouholetou tradicí a praxí, který vám neprodá pouze výrobek, ale bude vám nápomocen v poradenství, následné odborné montáži i dalším servisu.

Autor: Lenka Hummlová
Foto: Archiv firmy