V holandském stylu neexistují žádná pevná pravidla. Možná právě proto, že se inspiruje designovými směry z celého světa. Zdroj: Rudmer Zwerver, Shutterstock
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Chcete mít doma osobitý design? Dekorujte interiér v holandském stylu

Větrné mlýny, omamná vůně tulipánů i elegantní dřevo – to jsou znaky typické pro okouzlující Nizozemsko. Holandský styl patří v dekorování interiéru mezi ty nejosobitější. Zvláště obyvatelé Amsterdamu nedají dopustit na kvalitní design. Ať už vás čeká zařizování nového bytu či domu nebo chcete jen oživit svou kancelář, inspirujte se našimi tipy pro vytvoření holandského interiéru, jenž se vyznačuje dokonalou rovnováhou mezi funkčností a přírodní estetikou.

Pozn.: V anglickém jazyce je tento svébytný designový styl nazýván jako „Dutch“, což v překladu znamená jak „holandský“, tak „nizozemský“. My se budeme v článku držet používaného českého označení „holandský interiér“, ačkoliv geograficky je Holandsko pouze jednou částí státu Nizozemska.

V hlavní roli přirozené světlo

Přirozené světlo a ranní sluneční paprsky prostupující skrz okno jsou nezbytné nejen u holandského stylu. Na dostatek denního světla v interiéru nedají dopustit ani jiné designové směry jako Feng-šuej a mnoho dalších. Holandský přístup k bydlení se přitom nejvíce podobá stylu venkovskému a skandinávskému. Domy v Nizozemsku se ovšem od jiných liší svými mnohdy až přehnaně velkými okny, která by se dala leckdy přirovnat k výlohám. Přirozené světlo by tedy v interiéru nemělo chybět za žádnou cenu. K tomu je nutné si uvědomit, že právě v uzavřených prostorech trávíme až 80 % našeho života. To, kolik přirozeného světla bude pronikat k vám domů, dokáže ovlivnit i vaši náladu a chování. Světlo řídí také biorytmus těla.

Vedou světlé barvy a dřevo

Holandský styl má blízko k ekologii, proto jsou nejlepší volbou světlé neutrální barvy. Z barevného spektra vybírejte především bílou, béžovou, hnědou, světle šedou, nebo petrolejově modrou. Zatracovat ale nemusíte ani světle růžovou, žlutou nebo zelenou, jež prostor zútulní. Zde se holandský design liší od stylu skandinávského, kde zelenou, růžovou nebo dokonce černou barvu moc nenalezneme. Typické jsou pro něj i rustikální dřevěné prvky a dekorace z přírodních materiálů.

Nábytek jedině kvalitní

Nizozemci považují za svou životní výsadu prvotřídní bydlení asi tak stejně, jako Francouzi kvalitní jídlo. A kvalita je důležitá i v holandském stylu, zejména v oblasti nábytku. Ideální volbou jsou proto kvalitní kousky s dlouhou životností a při nákupu není radno se rozhodovat jen podle výše ceny. Nejen, že jsou kvalitnější kusy odolnější, ale většinou také krásnější. Originální a rustikální kousky nábytku je možné často najít i u babiček na půdě.

foto: Holandské interiéry se vyznačují rozmanitostí. Mezi prvky, které má většina místních domácností společné, však patří rustikálnost, dřevěné prvky a minimum dekorací. Zdroj: J.Croese, Shutterstock, Shutterstock

Více je často méně

Obyvatelé Nizozemska si příliš nepotrpí na „lapače prachu“ a velké množství dekorací. Jejich interiéry jsou často strohé, minimalistické, bez přemíry ozdobných prvků, ale přitom vkusné. Za vrcholnou dekoraci jsou považovány květiny, ať už v květináči nebo řezané. Tento motiv se často objevuje taktéž v umění, například na ručně malovaných obrazech. A není divu, protože který jiný národ je větším milovníkem květin?

Fotogalerie

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock