Navrhované architektonické řešení zachovává hodnotné prvky stávajícího objektu.

Přestavba bývalé plzeňské elektrárny na experimentální pivovar vyvrcholí na podzim letošního roku

V prostorách bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje vyrůstá experimentální minipivovar. Návštěvníci se mohou kromě zrekonstruovaných prostor těšit také na nové druhy piva. Pivovar se totiž zaměří na pokusy s pivními styly, surovinami i technologickými postupy. Areál by se měl zároveň stát místem setkávání s českými a zahraničními sládky, experty i milovníky pivních speciálů. Pokud vše půjde podle plánu, otevře pivovar už letos na podzim.

Nový pivovar vzniká v budově bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje na soutoku řek Mže a Radbuzy.  Pro název stačilo spojit energii elektrického proudu a sílu proudu řeky – a Pivovar Proud byl na světě.

O návrh rekonstrukce zachovalé cihlové stavby se postarali architekti z ateliéru Mimosa. Zajímavé je také logo – pražské designové studio Art Bureau ho vytvořilo ve formě ambigramu. Výrobu speciálních varen si vzaly na starost Pacovské strojírny, a.s.

V bývalé elektrárně, měnící se na víceúčelovou budovu, nebude chybět restaurace s výčepem i kulturní centrum. V první etapě, která bude dokončena letos na podzim, bude zprovozněn pouze pivovar. V dalších fázích v příštích letech je naplánováno rozšíření provozu o výčep a multifunkční sál.

Pivovar vzniká v prostorách bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje.

Srdcem celého projektu je Michal Škoda a Lenka Straková, které svedla dohromady společná láska k našemu národnímu moku, když se potkali před několika lety v rámci populárního programu Volba sládků. Škoda projekt spoluvytvářel a Straková byla jedním z jeho sládků. Oba jsou i nadále součástí Plzeňského Prazdroje. Při vaření piva bude tedy dvojice čerpat ze svých letitých zkušeností a především z lásky k pivu. Duo má v plánu při vaření vyzkoušet i

Autenticita i duch místa zachovány

Lepší budovu jsme si nemohli přát. Hodláme jí dát druhou šanci a chceme tady psát naši historii“, říká Michal Škoda. V novém pivovaru chtějí představitelé projektu zachovat mnoho původního – například historickou rozvodnu.  V rámci rekonstrukce, která začala loni v září, bude využita i část kachlů s kresbami chmele, jež zdobily původní interiér budovy. Tyto kachlíky se vyráběly ve městečku Horní Bříza u Plzně, kde sídlila světově proslulá keramická a kaolinová továrna. Budova elektrárny z roku 1907, kde se pivovar rodí, dokázala ve své době napájet v areálu Plzeňského Prazdroje 134 motorů, 120 obloukových lamp a 6200 žárovek! Elektrárna dodávala energii i do celého města.

Vizualizace stavu, do něhož by budova měla být zrekonstruována.

Stabilní zázemí

Pivovar Proud má být součástí Plzeňského Prazdroje, ačkoliv na něm nebude přímo závislý. Experimentální pivovar bude mít vlastní vedení, sládky a další zaměstnance. Leč Michal Škoda věří, že právě silné zázemí jim dává volnost prozkoumávat hranice a nenechat se svazovat konvencemi. Na sociálních sítích zveřejňují Michal Škoda s Lenkou Strakovou pravidelně fotografie z rekonstrukce, díky které si plní svůj životní sen. Pokud vše půjde podle plánu, budou si moci první návštěvníci zajít na pivo z plzeňské „elektrárny“ již letos na podzim.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv Pivovaru Proud