Prosvětlení u hřebene střechy v památkových zónách pomocí střešního okna Solara KLASIK Dva

Prosvětlení střešního bytu v památkové zóně. I při dodržení požadavků úřadů může vzniknout parádní prostor

Památkové zóny jsou jedinečné a přidaná hodnota genia loci vábí. Prosvětlení a prostorové otevření podkrovních bytů je však díky limitům památkových ústavů oříšek. To, co zní investorům, architektům i stavitelům vcelku přísně, se v praxi naštěstí ukazuje řešitelné, což dokládá řada nádherně rekonstruovaných prostor.

O zkušenosti s realizací prosklení v podkrovních bytech v památkových zónách se s námi podělil Mgr. Jakub Formánek, který pracuje na pozici technického specialisty ve společnosti Solara. Tato česká rodinná firma navrhuje a vyrábí střešní okna pro památky, dále posuvná střešní okna a střešní dveře. Spolupracuje s koncovými zákazníky, architekty, designéry, staviteli, specialisty tepelné izolace a s památkovou péčí.

Pane Formánku, čím vám osobně střešní byty učarovaly?

Střešní byty v památkových zónách městských sedlových střech mají jedinečnou energii a genius loci. Umí být prostorné, vzdušné a jejich uživatelé se pohybují mezi romantickými střechami. Prosklení a prosvětlení těchto bytů (nebo i pracovních prostor) má celkem striktní pravidla, která limitují velikost střešních oken i ateliérových prosklení.

Nejštíhlejší profi ly oken Solara, aby bylo místo na světlo a výhled

S jakými normami a pravidly se nejčastěji musíte na vašich projektech vyrovnávat?

Předpisy zpravidla dovolují umístit ateliérová prosklení do hlavních místností bytu a malá okénka na prosvětlení ke hřebeni střechy. Velká ateliérová okna musí být zpravidla členěná a malá okénka o rozměru pouze 60×60 centimetrů. To zní investorům, architektům i stavitelům vcelku přísně, moje zkušenosti jsou ale ve výsledku dost dobré – při dodržení pravidel „památkové hry” může vzniknout parádní prostor.

Ateliérové střešní prosklení Solara pro obytné místnosti

Jak zvládáte koordinovat potřeby klientů s požadavky památkářů?

Užitnému designu střešních oken pro památky jsme se v posledních deseti letech hodně věnovali. No a být výrobcem, to je živá hra s různými vrstvami zadání – kromě pravidel památkové péče sledujeme také požadavky klienta, uživatele, který chce vlastně opak toho, co vyžaduje památkář, a zároveň dodržujeme pravidla tepelně izolační, kdy se v létě chceme přebytečného tepla zbavit a v zimě jej naopak uchovat. No je to zábava.

Solara KLASIK je speciální střešní okno pro historicky cenné budovy. Na fotografi i budova bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Co patří mezi hlavní přednosti oken Solara?

V naší manufakturní výrobě dolaďujeme taková střešní okna a prosklení, která při všech uvedených pravidlech a technických finesách nabídnou nejvíce muziky pro uživatele bytu (tedy maximum prosklené plochy, výhledu, prosvětlení, ochrany před sluncem v létě a před mrazem v chladných týdnech). K realizaci potřebujeme velice štíhlé profily oken i prosklení, navíc zateplené a hodně pevné, hledáme každý milimetr úspory. Pracujeme s trojitým zasklením, tepelně odrazivými vrstvami a vícenásobným těsněním. Neměl bych zabíhat do příliš technických detailů. Podívejte se na fotky z realizací, mě se takové střešní místnosti moc líbí, jsem s výsledky vážně spokojený.

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv SOLARA