Úložné prostory jsou v předsíni základ. A pokud vás nebydlí v bytě celá tlupa, postačí pár věšáků či botník vyrobený ze starých nově natřených bedýnek. Foto: Africa Studio
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Račte vstoupit aneb 5 tipů, jak na předsíň v severském stylu

Vstupní prostory domu nebo bytu jsou naší vizitkou, ať se nám to líbí, nebo ne. Každý jimi musí projít, aby se dostal dál. A nejde jen o návštěvy – i na nás samotné by předsíň měla působit příjemně a po našem příchodu domů z práce nebo ze školy nás mile uvítat. Poradíme vám pár tipů, co by v předsíni nebo chodbě nemělo chybět, aby prostor vytvářel co nejlepší dojem.

Vstupní prostor by měl být nejen krásný, ale především funkční, aby dobře sloužil k odložení oblečení a ukládání obuvi, tašek, šátků, čepic a dalších drobností, které potřebujete mít po ruce před odchodem z domu. Ať už vaše bydlení disponuje velkou vstupní halou nebo jen skromným zádveřím, zásadní je vždy dostatek úložných prostor a možnost mít si kam pohodlně sednout při obouvání. A chybět by, samozřejmě, nemělo ani velké zrcadlo. A není na škodu vyladit si předsíň do určitého stylu, který máte rádi. Co třeba oblíbený a nadčasový severský styl?

Tip 1: Botníky a úložné police

Pro jednoduché odkládání obuvi je nejlepší snadno udržovatelný a funkční nábytek – botník, ideálně v nekomplikovaném designu. Měl by jít lehce otevírat a zavírat, mít možnost větrání a takové rozměry a kapacitu, aby pojal vaši veškerou sezónní obuv. K odkládání dalších oděvů jako například šál, šátků, čepic nebo klobouků poslouží komoda nebo otevřené regály. Neměly by být příliš hluboké, aby „lovení“ doplňků bylo snadné… A možná si říkáte – kam s klíči, kam s poštou? Zvolte praktické police, úložné kapsy nebo háčky, hlavní je přehlednost, jednoduchost a snadná obsluha.

Venkovská kuchyně v severském stylu. Foto: archiv Ikea

Tip 2: Věšáky

Pokud ukládání svrchníků nechcete řešit variantou zabudované šatní skříně, máte možnost svobodnější volby, kterou více vyjádříte své vlastní já… Nabídka věšáků a stojanů na oblečení je tak pestrá, že nebere konce. Ve skandinávských interiérech převládají nástěnné věšáky v podobě velkých nebo menších „puntíků“, zvaných dots – jak v dřevěné, tak kovové variantě. Nástěnné věšáky můžete doplnit buď stylovým ramínkem nebo oblečení přehodíte přímo přes věšák, přičemž vždy pamatujte na nejmenší členy rodiny, aby na něj dosáhli…

V předsíni na chalupě skvěle působí i starý zrenovovaný nábytek či zrcadlo s repasovaným rámem. Foto: Monkey Business Images

Tip 3: Stolky a lavice

Když máte odloženo, jistě se i rádi vyzujete. A vestoje to jde hůř, než vsedě. Proto se netrapte a pořiďte si prostornou a pohodlnou lavici nebo stoličku – můžete na ní nejen sedět, ale třeba si na ni i odložit kabelku, tašku nebo aktovku. U skandinávských odkládacích stolků je typická zvýšená hrana, díky níž se z povrchu nic jen tak neskutálí.

Lavice může sloužit jako odkládací stolek i k posezení. Koberec zahřeje studená chodidla a prostor zútulní. Foto: Gaf_Lila

Tip 4: Zrcadlo

Bez pohledu do zrcadla se v podstatě nedá odejít z domova – je to poslední kontrola našeho zevnějšku před opuštěním bytu. Zároveň může příjemně odrážet světlo a prostor chodby opticky zvětšovat. Ať už zvolíte malé nebo velké, předsíň rozhodně prosvětlí. A nemusíte zůstat jen u jednoho kousku, klidně na stěnu pověste zrcadel několik, vždy by ale mělo být umístěno jedno hlavní, velké.

Minimalistické kulaté zrcadlo a zlatá lampa proměnily obyčejnou předsíň v oslňující místnost. Foto: New Africa

Tip 5: Doplňky a dekorace

Chodbě může citlivě opticky pomoci i vhodně zvolený koberec – příčně pruhovaný vzor úzký prostor krásně rozšíří, zatímco podélné pruhy chodbu skvěle prodlouží. Stejně tak i některé doplňky jako osvětlení, obraz nebo úložný koš na deštníky či časopisy dokáží divy. Jeden dva drobné designové doplňky zaujmou nově příchozího a dodají vaší předsíni na originalitě a zajímavosti.

Stačí málo, aby se předsíň rozzářila. Třeba zajímavé svítidlo nebo obklad stěny cihlou. Foto:Photographee.eu

Související články

  • Kam s věcmi v domácnostmi? Tip na úložné prostory
  • Bydlení v 1+kk: Vybavte si jednopokojový byt, aby byl komfortní a působil prostorně
  • Lavice se vrací. Víte, kam s ní?
    Autor: Mirka Vernerová
    Foto: Shutterstock, archiv firem