Existuje hned několik možností, jak dodat koupelně nový vzhled. Zdroj: adpePhoto, Shutterstock

Renovace koupelny snadno a rychle

Má už vaše koupelna ta nejlepší léta za sebou? Nebo jste koupili starší byt či domek, jehož koupelna nenaplňuje vaše představy? Nevadí. Společně se podíváme na několik variant, jak renovovat koupelnu kvalitně a s co nejmenšími náklady.

Někdy stačí nátěr

Snad nejlevnější možností je obnovení nátěrem. Nátěrem lze vylepšit stěny, vanu, trubky, ale třeba i okna. Než se pustíte do zvelebování koupelny, nezapomeňte na odstranění starých nátěrů až na čistou omítku. Po škrábání staré barvy by mělo ještě následovat omytí stěn.

Podobně tomu je i u vany, kterou je možné zrenovovat bez nutnosti její výměny. Na vaně se často negativně podepíšou agresivní čisticí prostředky, vodní rez a padající předměty. Dnes již lze na trhu za několik set korun koupit tzv. retušovací sadu, která je určená přímo na obnovu litinové či mramorové vany. Takovou sadou se nemusí provádět pouze lokální retuš, ale i celkový nástřik.

A co natřít keramický obklad? I to je možné. Obkladačky mají většinou lesklý povrch, a tak ani zde nepodceňujte přípravu, jejich povrch důkladně vyčistěte, a to včetně spár. Kvalitní nátěr by pak neměly ohrozit ani čisticí prostředky ani houbičky.

Nové obklady

Snad nejlepším, ale i nejdražším způsobem je odstranění starých dlaždic a následně nalepení těch nových. Pokud se vám do této varianty ale nechce, máme pro vás alternativu. Lze totiž nalepit nové kachličky na ty původní. Ne vždy je tak nutné otloukat starou keramiku. I v tomto případě, jako při přetření barvou, je nutné odmaštění starých dlaždic následované nanesením speciálního materiálu pro pokládku dlažby - tzv. přechodového můstku. Na můstek stačí už jen přilepit pomocí lepidla dlaždice nové.

Tapety do koupelny?

Nový a neotřelý vzhled může dopřát koupelně také tapeta. Jde o moderní trend, který si po celém světě oblíbilo nespočet lidí. Popularitu získaly tapety hlavně díky přijatelné pořizovací ceně a unikátnímu vzhledu. Je nutné volit tapety, které jsou odolné vůči vodě. Mezi ně patří zástupci samolepicích, vinylových a sklovláknitých tapet, jež jsou nejkvalitnější. Tapety lze nalepit jak na kachličky, tak zeď.

Tapety dokážou dodat koupelně šmrnc, kterého lze s klasickými dlaždicemi dosáhnout jen stěží. Zdroj: yampi, Shutterstock

Betonová stěrka

Mezi moderní řešení patří taktéž betonová stěrka, jež je ideální do industriálních a minimalistických koupelen. Výhodou betonové stěrky je vysoká rezistence vůči vodě i čisticím prostředkům. Stěrka může imitovat pohledový beton, břidlici i kámen. Cena stěrky je navíc nižší, než je tomu u velkoformátového obkladu. Dnes je na trhu k sehnání snad jakékoliv barevné řešení – od zemitých barev až po růžovou či zlatou.

Aplikace betonové stěrky je poměrně snadná, zvládne ji bez problémů každý domácí kutil. Zdroj: ImageFlow, Shutterstock

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock