Věděli jste, že ideální doba sprchování není více než 3 minuty? Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Souboj: vana versus sprchový kout

Čeká vás zařizování nového bytu či domu? Pak jste už možná začali přemýšlet o návrhu vysněné koupelny. Kromě kachliček, obkladů a tvaru umyvadla je nutné vyřešit zásadní spor – vana nebo sprchový kout? Každá z variant má své výhody i stinné stránky. V tomto článku se jim podíváme na zub.

Jaké máte preference?

Pokud si nejste jisti, zda dát přednost vaně nebo sprchovému koutu, přečtěte si následující tipy, které je třeba zvážit při výběru té správné možnosti. V případě, že jste například zarputilí milovníci dlouhých relaxačních koupelí, není nad čím váhat. Na prvním místě je totiž váš vkus (a z části velikost koupelny).

Koupelna je oázou klidu, její vybavení tak nepodceňujte. Zdroj: design.at.kroogle, Shuttestock

Malá koupelna? Nevzdávejte se vany!

Už dávno neplatí, že do malých koupelen by neměla přijít vana. Stačí najít šikovného architekta, který prostor místnosti efektivně rozvrhne a pomůže vám najít ideální vanu, nejspíše asymetrických tvarů. Co se týče náročnosti instalace, jsou na tom obě možnosti v podstatě stejně. Záleží hlavně na zručnosti osoby, která bude instalaci provádět. Situace bude trochu ztížená, pokud se bude jednat o rekonstrukci koupelny. Obecně lze ale říci, že manipulace se sprchovým koutem je o něco snazší. Výhodu má sprchový kout také ve značné úspoře vody, ovšem ne v případě, že jste schopni si každý den dopřávat čtvrthodinové sprchy.

Kde se spíše vytvoří vodní kámen?

Na údržbu je jednoznačně lepší vana, zvláště pokud zvolíte levnější typ sprchového koutu se dveřmi na kolečkách. Tam se totiž líbí plísni, a především vodnímu kameni. Nevzhledně mohou vypadat také kapky zaschlé vody na skleněných dveřích.

Pro děti raději vanu

V potaz by měly přijít také potřeby samotných uživatelů koupelny. Rodině s dětmi nebo mladému páru plánujícímu potomky by v koupelně neměla chybět vana, klidně se zástěnou. Pro starší lidi je naopak praktičtější sprchový kout s nízkým prahem. Zdravotní benefity přináší jak koupel, tak sprcha. Horká lázeň s esenciálními oleji je známá pro relaxační účinky ovlivňující jak mysl, tak tělo – skvěle působí na uvolnění svalů. Milovníci otužování spíše ocení sprchový kout.

Po sportu si dopřejte dlouhou regenerační koupel! Zdroj: Image Flow, Shutterstock

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock