Dekorace z obkladů, aneb barvy a vzory vládnou

Obkladačky, kachlíky, dlaždice… Všechny tyto výrazy vyjadřují totéž - materiál dříve aplikovaný převážně jen na stěny koupelen a kuchyní či na podlahu. V poslední době však jeho funkční dosah sahá dál. Designéři objevují jeho potenciál a výsledek stojí za to.

Instalace nové dlažby či obkladu umožňuje majiteli vložit do interiéru svou osobnost. Výběr nové dlaždice se však v záplavě materiálů a tvarů může stát až nepříjemným. V první řadě je tedy potřeba zúžit možnosti. Ujasněte si, jestli je vám milejší dražší, ale přírodní surovina nebo upřednostníte umělé, ale nízkoúdržbové produkty. Uvědomte si, jaké užitné vlastnosti by materiál měl mít (a kam bude umisťován), jaké barvy preferujete a zdali si přejete vzorované, či monochromatické kachlíky.

Vzor šachovnice tvořený černobílou dlažbou na podlaze nezklame. Kombinovat lze s jakýmkoliv vybavením místnosti, klidně i s jasnými barvami. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Materiál

Hlína je základní materiál, z nějž jsou vyráběny různé druhy keramických dlaždic. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zpracování hlíny. Méně opracovaná keramika nabízí přirozenější vzhled, ale též nižší odolnost vůči skvrnám. Porcelán je naopak univerzální produkt, kterým lze napodobit kupříkladu i kámen, oproti kterému je však porcelán nejenže méně náročný na údržbu, ale levnější. Terakota je naopak vypalována při nižších teplotách a výsledek patří mezi choulostivější výrobky. Drobné oděrky, které mohou vznikat, však dlaždici často dodávají žádaný šarm.

Kámen je dalším přírodním materiálem nemálo žádaným při výběru obkladaček či dlažby. Nejznámější je zřejmě mramor. Často aplikovaná je žula, která se chlubí autentickým vzhledem a disponuje přidanou hodnotou v podobě vysoké tvrdosti a rezistence vůči oděrkám. Nevýhodou je však její náchylnost k nevratnému znečištění oleji a vyšší cena. Levnější je naproti tomu břidlice, která se vyznačuje výhodami v podobě přirozené protiskluznosti a díky minimální pórovitosti i lepší odolnosti. Některé břidlice jsou dokonce mrazuvzdorné. Jejich povrch však svým charakterem nedovoluje hladkou finální úpravu.

Ruční výroba cementových obkladů.

Dlouhou životností a různými možnostmi povrchových úprav se vyznačují i cementové dlaždice. Jejich ruční výroba je zajímavá i pro úplné laiky a doporučujeme shlédnout video v tomto článku zařazené. Na trhu s obklady jsou samozřejmě dostupné i všem známé betonové dlaždice, cihlové nebo dokonce kovové kachle a mnoho dalšího.

Povrchová úprava a užitné vlastnosti

Obklady či dlažbu lze variabilně upravit do lesku, matu či barvy. Opatřují se často tenkou vrstvou glazury, do níž je vytlačován vybraný vzor. Vyšší jakosti jsou pak dlaždice slinuté, které nejsou probarveny pouze na povrchu, ale tzv. v celém střepu a jejichž odolnost je ještě před výpalem zajištěna lisováním keramické hmoty pod velmi vysokým tlakem.

Kromě standardních tvarů dlaždic o mnoha velikostech se na trhu nalézají i dekorativní kachlové prvky, které obvykle doplňují klasické obklady. Patří zde páskové kachlíky ornamentních vzorů či reliéfních typů, které mohou dokonce vystupovat nad rovinu ostatní plochy (listely a bombato). Doprostřed dlaždic lze vložit ozdobný prvek odlišující se vzorem (inzerto). Po obvodu místnosti se u podlahy využívá kachlový sokl, na schodiště se umisťují protiskluzové kachlové dekorace. A všem známá je mozaika. Všechny typy slouží jako obohacení stávajícího nebo i nového obkladu, výrazně zvyšují originalitu konkrétního výsledku. Není jich přitom potřeba mnoho a získaný neotřelý charakter zdi, podlahy atd. je ve výsledku za malý peníz.

Orientální a geometrické vzory obkladaček a dlažby ve spojení s interiérovým vybavením ve stylu vintage patří mezi současné trendy. (autor: P A, Shutterstock)

A jaká vlastnost je u dlaždic nejčastěji hodnoceným parametrem? Je to nasákavost. Její hodnota zákazníka informuje o tom, zdali je produkt odolný povětrnostním podmínkám i mechanickému opotřebení, a tedy vhodný i k použití třeba na terase, a nebo jestli se jedná o dlaždici určenou do interiéru. V zásadě lze však říci, že keramické a porcelánové kachlíky s glazurou jsou vhodné na obklady van, naopak vysoce nasákavé terakotě se ve vlhkých prostorech vyhněte. Do koupelen se všeobecně hodí přírodní kámen (opatřený vodotěsnou membránou) a díky své nulové nasákavosti i sklo. Na schodištích a podlahách je k vidění odolný mramor, do prostor s vysokou frekvencí pohybu je příhodná žula.

Stačí zvolit správný design a umístění a kachlíky nahradí tapetu v jakékoliv místnosti Vašeho bytu. Výhodou oproti papírové či textilní tapetě je jejich dlouhá životnost a odolnost. (autor: robinimages2013, Shutterstock)

Vzory, barvy a široké možnosti

Většina výše uvedených materiálů dovolují instalaci obkladu i v bohatých barevných a vzorových variacích. Jsou vytvářeny okouzlující vzory, které svým majitelům dopřávají prostor k vyjádření svého osobitého stylu bez limitů. Dlaždice může sama o sobě obsahovat vzor či obrazec a lze ji umisťovat samostatně, jiné kusy dávají smysl až při aplikaci do sestavy, která ve výsledku vytváří podobný design jako tapeta. Kromě pravidelných vzorů doporučujeme zkusit motivy abstraktní kombinující různé geometrické tvary, ideálně podobných barevných tónů (tyto mohou i opticky zvětšovat danou místnost). Velmi vyhledávané jsou též orientální a středomořské vzory.

Obkladačky v koupelně jsou klasika. Co byste však řekli jejich novému pojetí? Aplikujte úzký pás vzorovaných kachlíků vertikálně po celém obvodu místnosti. (autor: NavinTar, Shutterstock)

Neváhejte kombinovat kachlíky i s jinými materiály. Svědčí jim seskupení s dřevinami (keramika ve spojení s dubem, týkové dřevo s břidlicí) i s betonovými stěrkami. Jen pokud je místnost již hodně barevná, buďte s dalšími vzory na dlaždicích opatrní. Aplikujte v takovém případě jen jemný dezén nebo kachle prostřídejte s neutrálními, třeba bílými. Ale i samotné dlaždice mohou být vyrobeny v pohledové úpravě dřevo (včetně všech optických detailů jako jsou letokruhy a suky). Jsou oblíbené kvůli snadnější údržbě a voděodolnosti, ale i pro svou cenu. Jejich nevýhodou oproti dřevu je však jejich chladný povrch v zimě.

Často je nutno myslet na akustickou podkladovou vrstvu pod dlažbou, abychom eliminovali odezvy případných mechanických nárazů do bytu o patro níž. A aby v místnosti nehrozil vznik ozvěn, situujte v interiéru také materiály pohlcující zvuk (závěsy, koberce apod.).

Pozor také na výběr spárovací hmoty. Výrazně ovlivňuje výsledný vzhled. Tmavá hmota umožňuje vzorům „vystoupit na povrch“, světlá je spíše upozaďuje. Pokud pak toužíte po kontinuálním obrazci, vytvořte mezi dlaždicemi ty nejmenší možné spáry, aby vzor nenarušovaly.

Kombinujte a kombinujte: obkladačky různých vzorů i barev (mozaika u kuchyňské linky, vzorovaná dlažba na podlahu), dlaždice s jinými materiály (na obrázku se dřevem) prozáří Váš interiér. (autor: ImageFlow, Shutterstock)

Nebojte se experimentů!

A jak dlaždice vhodně zakomponovat do našich interiérů a využít jejich potenciálu na maximum?

Samostatnou kapitolou je koupelna, kde si většina z nás dovede těžko představit na zdech i podlaze něco jiného než obklady a dlaždice. To však neznamená, že by místnost měla postrádat originalitu. Pokud toužíte po sprše v duchu lázní, napomůže skleněná mozaika, případně břidlice. Pokud je sprcha v koupelně zapuštěná a využijete pro její obklad sytých barev s výraznými vzory, stane se toto místo ústředním místem prostoru, které mnohdy připomíná až umělecké dílo. V koupelně jsou působivé i neutrální barevné odstíny s tím, že prostor prozáří aplikace výrazných kachlíků pouze na vyčnívající nebo naopak zapuštěné police apod.

Pozor také na volbu mezi světlými a tmavými barvami obkladů. Světlejší se hodí k umístění na tmavší, denním světlem méně osvětlená místa, jež tak díky obkladu prokouknou. A naopak. Eleganci a luxusní nádech dodají interiéru mramorové obklady se svým typickým žilkovaným vzorem. Žulová dlažba zase dodává místnosti rustikální charakter.

Pokud se snažíte o ucelení místnosti, používejte na více ploch dlaždice a obklady stejné barvy či podobného motivu. A to nejen na zeď či podlahu, ale třeba i na pracovní desku v kuchyni. Případně přidejte listely stejného vzoru jako je ten na zdi třeba přímo na kuchyňskou linku. Tam, kde se často odírá zeď, ji obložte keramikou a vytvořte efektní a praktické řešení. Velmi užitečné jsou dlaždice i na schodišťových stupních. Použijte například orientální vzory a klidně obložte každý schod trochu jinak.

Obložení stolových desek obklady zajišťuje nábytku vysokou odolnost. Je možné jej tak umístit uvnitř i v exteriérech. (zdroj: https://www.facebook.com/sachy.stolky/)

Obkladové prvky se hodí pro obměnu starších obrazových rámů, obložení zrcadel (ideální jsou listely). Krásně vypadají na parapetech, lze je využít jako podložky pod hrnec či květináč. V poslední době je také velmi populární tvorba mozaikových stolových desek ve velmi dynamických designech či obklad lavic. Takový kus nábytku rozzáří balkon, zimní zahradu, ale i vstupní prostor ve Vašem bytě.

Ze svého schodiště vytvoříte unikát jednoduše - aplikací tzv. porcelánových schodovek na každý stupínek. (autor: rospoint, Shutterstock)

Sám doma

A co můžete udělat už nyní? Navrhněte si třeba dlaždice se svým unikátním vzorem. Některé fotospolečnosti je vyrobí na základě Vašeho návrhu přes internet a obkladačky pak přijdou poštou až domů. Jednobarevné obkladačky a dlaždice lze také dozdobit obrazovou malbou. A starší obklad můžete renovovat přetřením barvami určenými na dlaždice a doslova za pár korun tak úplně proměnit celou místnost v čistou a neokoukanou.

Extra rychlé řešení je také ponechat některé stávajících obklady mezi novými. Svou patinou dodají výslednému řešení kouzlo. A nevadí ani to, že se liší tloušťka dlaždic, vystupující kusy dotváří styl nedbalé elegance.

Pokud máte doma nasbírané střepy ze starých obkladů či dlažeb, neváhejte z nich vytvořit mozaiku. Vytvořte tak obraz, nejlépe abstraktní. Mozaika je užitečná i jako přechodový prvek (stejně jako listely) mezi obloženou spodní části zdi a tou vrchní pouze omítnutou. Vyzkoušejte něco nového, i malá změna může udělat velkou radost.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock, @sachy.stolky