Rodinný dům Chmelařovi

Plán na pořízení vlastního domku v rodném městě Hronově, měl investor dávno. Mělo se jednat o víkendový dům, za První republiky by se asi nazval letním.

„Rodinný dům pro nás představuje symbol klidu a odpočinku, něco jako nekonečnou dovolenou a spojení s našimi rodinami a přáteli,“ popisuje stavbu investor, který je zároveň architektem. „Milujeme zdejší krajinu. Mám k Hronovu i pracovní vztah s neutuchající vizí “Za Hronov krásnější“. Hronov je malé východočeské město známé hlavně díky slavným rodákům: spisovateli Aloisi Jiráskovi, Josefu Čapkovi, Egonu Hostovskému a režisérovi Janu Špátovi a také díky nejdéle se v Evropě konajícímu festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Dům je tvarově bohatý přesně v duchu našich ostatních staveb. Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké podněty takto tvarované prostory poskytují z hlediska dlouhodobého používání. Jestli vás skutečně tak obohacují, jak si myslím, anebo jestli se přejí a jsou posléze spíše na obtíž. Stále jsem nadšený. V průběhu stavby jsme jen zpřesňovali některá řešení z hlediska dílenského zpracování. Půdorysně dům trochu připomíná rakev. Hmota domu je výrazně horizontálně členěná uskakujícími podlažími, která gradují k přilehlé aleji lip a březovému lesíku. Směr gradace kopíruje svažitost okolního terénu. Převýšení zahrady je okolo 12 metrů. Převzali jsme původním majitelem započaté tvarování na pobytové terasy, které jsme upravili, aby navazovaly na geometrii domu. Tedy vše je ostře řezané - atiky, rampy, tvary záhonů…

  • Kancelář: Chmelař architekti, http://www.e-chmelar.com/
  • Autor: Aut. arch. David Chmelař
  • Spolupracovník: Jiří Hnízdil
  • Adresa: Hronov
  • Zahájení projektu: 2012
  • Dokončení realizace: 2017
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva
Foto: Archiv České ceny za architekturu