Rodinný dům Svatbín

Osada Svatbín… Krásné klidné místo, domy ukryté v zeleni starých zahrad. Dnes zde žije pár desítek obyvatel. Je odtud blízko do přírody a zároveň kousek do Prahy.

My jsme zde pro klienta navrhli jednopodlažní rodinný dům, bungalov. Zázemí pro velkou rodinu s dětmi, s bazénem a zahradou navrženou tak, aby přirozeně navazovala na interiér domu. Je to dům maximálně propojený s vnějším prostorem. Má velká posuvná okna, krytou terasu, ze všech místností je přímý výstup do zeleně. Měli jsme štěstí na osvíceného klienta, pochopili jsme se navzájem, a to je u domu na klíč to nejdůležitější. Podařila se nám skvělá věc – obývací pokoj jsme otevřeli velkými okny na obě strany, s výhledy do zahrad i na horizont lesa.

Bydlí se tedy doslova „od plotu k plotu”, což je jedna z ústředních myšlenek, které provázejí koncepty našich domů. Jde o to bydlet v místě, ne jen v domě, používat k životu celý svůj prostor. Příjezd k domu je realizován ze severní strany pozemku. Zde k rodinnému domu přiléhá garáž a kryté parkovací stání. Dále pokračujeme k samotnému vstupu do domu. Dispozice pak plyne tak, jak plyne život rodiny – od vstupu s technickým zázemím, přes velký obytný prostor v srdci domu, pracovnu, ložnice školáků až po ložnici rodičů umístěné v nejklidnější části domu. Zahrada obklopuje celý dům a z každé místnosti můžeme vyjít rovnou do zeleně. Konstrukčně se jedná o zděnou zateplenou stavbu s prefabrikovanými železobetonovými stropy a dřevěnými vazníky v místě pultové střechy. Materiálové řešení je kombinací bílé omítky, dřevěného obkladu a přírodní břidlice, která je užita jak na fasádě, tak na pultové střeše. Toto řešení se propisuje i do interiéru domu.

  • Kancelář: ATELIER KUNC architects, s.r.o
  • Autoři: MgA. Michal Kunc, Ing. arch. Pavel Dostál
  • Adresa: Svatbín, Kostelec nad Černými lesy
  • Zahájení projektu: 9/2010
  • Dokončení realizace: 9/2012
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: Jan Vrabec